Tan’dan 24 Nisan uyarısı

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD Başkanı Barack Obama’nın, Ermenilerin 1915 olaylarının yıldönümü kabul ettikleri 24 Nisan’da yapacağı açıklamayla ilgili olarak bazı uyarılarda bulundu.

Büyükelçi Tan, “(Ermeni diasporasının) Özellikle önümüzdeki bir iki gün içerisinde, malum iddiaları gündeme getirmeye gayret edeceklerini düşünüyorum. Özellikle Başkan Obama’nın açıklamasını, her yıl olduğu gibi mümkün olduğu ölçüde istismara çalışacaklardır. Ama biz Başkan Obama’nın, açıklamasında sağduyulu davranacağına inanmaktayız” dedi.

Tan, Büyükelçilikte düzenlediği basın toplantısında, genel anlamda Türk-Amerikan ilişkilerinin, özellikle bu yılın başlangıcından bu yana geçen süre zarfında, geçen yılın aynı dönemine oranla çok daha iyi bir durumda olduğunu söyledi.

Ortadoğu’daki son gelişmelerin de Türkiye ile ABD arasında daha sık temaslar kurulmasına yol açtığını ifade eden Tan, Türkiye’nin başta Libya’da olmak üzere diğer bazı bölge ülkelerinde insani boyutta sağladığı olağanüstü katkılar ile barış, huzur ve istikrar yönündeki adımlarına işaret ederek, “Dolayısıyla bunların tabiatıyla (Türk-Amerikan ilişkilerine) çok olumlu yansımaları oldu. Bu olumlu gelişmeler ilişkilerimize de olumlu etkiler yaptı” ifadesini kullandı.

“Obama’nın 24 Nisan açıklamasını istismar etmek isteyecekler”

Bir soru üzerine, bu yıl şu ana kadar ABD Kongresi’ne bir Ermeni karar tasarısı sunma girişimi olmadığına işaret eden Tan, ancak bu durumun Ermeni iddialarının gündemden kalktığı anlamına gelmediğini söyledi.

“Buradaki Ermeni diasporası bir nevi ciddi saplantı içinde. Bundan kurtulmaları pek mümkün gözükmüyor” diyen Tan, Ermenilerin 1915 olaylarının yıldönümü olarak kabul ettikleri 24 Nisan’ın yaklaşmakta olduğuna dikkati çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

“(Ermeni diasporasının) özellikle önümüzdeki bir iki gün içerisinde, malum iddiaları gündeme getirmeye gayret edeceklerini düşünüyorum. Özellikle Başkan Obama’nın açıklamasını, her yıl olduğu gibi mümkün olduğu ölçüde istismara çalışacaklardır. Ama biz Başkan Obama’nın açıklamasında sağduyulu davranacağına ve 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak nitelendirmeyeceğine inanmaktayız. Bunu hep beraber göreceğiz.

Şu anda bunun ötesinde birşey söylemek mümkün değil. Ama şunu ifade etmek lazım, aksine bir gelişme Türk-Amerikan ilişkilerine ve Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecine çok ciddi zararlar verecektir. Tutumumuzu Amerikan tarafı artık gayet iyi biliyor. Böyle birşey olursa, Ermeni diasporasında bazı radikal unsurlar, bundan cesaret alarak bazı davranışlara tevessül edebilirler. Bunu biz çok ihtimal dahilinde görmüyoruz, ama umuyoruz ki sağduyu bu yıl da hakim olacaktır.”

“Türk tarafının birlikte hareket etmesi Ermenilerde rahatsızlık yarattı”

Bir soru üzerine Tan, Türk-Amerikan toplumunun “birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi ve ABD’deki siyasi sisteme mümkün olduğu ölçüde entegre olması” gerektiğini kaydetti.

Türk-Amerikan toplumuna, “anlayışınız itibariyle birbirinizle çekişmemeniz lazım, bu bize enerji kaybettirir” mesajını verdiğini belirten Tan, “Bunun yararlarını gördük. Ermeni konusunda geçen yılın sonunda yaptıkları çalışmalar, birlikte sergiledikleri tutum, Ermeni tarafında bile belli bir endişeye yol açtı. İlk defa gördüler ki Türkler birlikte hareket ettiklerinde daha etkili olabiliyorlar. Biz bu tür telkinlerde bulunuyoruz, bunları da devam ettireceğiz” dedi.

AA

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?