‘Tanrı parçacığı’yla ilgili en güçlü ipucu ABD’den geldi

Fizik tarihinin en büyük avında yolun sonu göründü. Bilim insanları 40 yıldır aranan “Tanrı parçacığı”nın varlığıyla ilgili güçlü kanıtlar bulunduğunu açıkladı.

Geçen yıl Aralık’ta CERN çarpıştırıcısında Atlas ve CMS isimli iki büyük parçacık detektörünü kullanan uzmanlar 124 milyar elektron volt ve 126 milyar elektron volt değerlerinde umut verici pürüzler bulduklarını açıklamıştı. (Protonun değeri 1 milyar elektron volt, elektronunkiyse yarım milyar.)

Fermilab uzmanları ise 115 milyar ile 135 milyar elektron volt arasında daha büyük bir pürüz bulduklarını açıkladı. Fermilab’daki çalışmanın başkanı Dmitri Denisov, e-posta ile yaptığı açıklamada, “Bulmacanın çözüldüğünü söylemiyoruz. Ama yapbozun önemli bir parçasını bulduk” dedi.

TEORİDE VAR AMA HENÜZ GÖREN YOK
Bu sonuçların hiçbiri, bilim dünyasının zafer ilanı için yeterli değil. Ancak son haberler, bilim insanlarını evrendeki kütlenin ve çeşitliliğin anahtarı olan bu parçacığın bu yaz kadar kısa bir süre içinde keşfedilebileceği yönündeki umutları güçlendirdi.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’ndan elde edilen verileri inceleyen California Üniversitesi’nden Beate Hienemann, CERN’in sonuçlarıyla ilgili olarak, “Burası Higgs bozonu gibi kokuyor” derken, daha fazla veri elde edilmesi halinde beklentilerin boşa çıkabileceğini de sözlerine ekledi.

Higgs bozonu dünyadaki dört temel güçten üçünün nasıl işlediğini anlamak için kullanılan Standart Model’in temel parçası. Parça hiç görülmemekle birlikte teoride nasıl işlediği biliniyor ancak kütlesi bilinmiyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?