Tarihi karar, tarihi gaf

ABD Yüksek Mahkemesi bugün aldığı bir kararla Başkan Barack Obama’nın sağlık yasasının en kritik maddelerini onadı. Karar Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Obama’nın hanesine siyasi bir zafer olarak yazılırken CNN International ve Fox News’ün gafları haberin önüne geçti.

Cumhuriyetçilere yakın yayın politikalarıyla bilinen iki televizyon kanlı, karar açıklanır açıklanmaz geçtikleri altyazılarda ve internet sitelerinde Yüksek Mahkeme’nin yasayı reddettiğini bildirdi.

Kanal çalışanları hatayı çok kısa bir süre içinde fark edip düzeltilse de sosyal medyada kıyamet kopmasına engel olamadı.

Başta Twitter ve blog’lar olmak üzere sosyal medya kanallarında CNN International ve Fox News’le dalga geçen yorumlarda patlama oldu.

CNN INTERNATIONAL VE FOX NEWS’DEN BÜYÜK GAF

TARİHİ BİR KARAR
ABD televizyonlarının gafı, kararın önüne geçse de mahkemenin kamuoyunda “Obamacare” olarak anılan yasayı onaması tarihi bir karar olarak değerlendiriliyor.

Karar, 30 milyondan fazla ABD’linin ücretsiz sağlık hizmeti alacağı anlamına geliyor. Yasa gereğince tüm Amerikalıların bir sağlık sigortası sahibi olması, aksi takdirde para cezası ödemesi öngörülüyor.

Yasaya başta seçimlerde Obama’nın rakibi olacak Mitt Romney olmak üzere tüm Cumhuriyetçiler karşı çıkıyordu.

Mahkemenin 4’e karşı 5 oyla kabul ettiği karar, muhafazakar görüşleriyle bilinen Başyargıç John Roberts tarafından açıklandı. Kararın ardından ABD borsalarında düşüş yaşandı.

OBAMA TARAFINDA MEMNUNİYET
Obama’nın eski özel kalemi, Chicago Belediye Başkanı Rahm Emanuel, kararın yarattığı memnuniyeti, “Bugün tarihi bir gün” dedi.

Emanuel, “Başkan tarihi değiştirme, 60 yıldır başkanların yapmaya çalıştığı bir şeyi gerçekleştirme cesaretini gösterdi” diye konuştu.

CUMHURİYETÇİLERDEN TEPKİ
Karar açıklanır açıklanmaz Cumhuriyetçiler’den de tepkiler gelmeye başladı.

Parti Başkanı Reince Priebus, yaptığı açıklamada, “Bugün Yüksek Mahkeme Kasım seçimlerinin maliyetini belirlemiştir. Ülkeyi hükümetin sağlık politikalarını kontrol altına alarak bütçeyi şişirmesinden kurtaracak tek şey yeni bir başkan seçmektir” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?