Türk faytoncunun atı “Oreo” New York’ta dehşet saçtı

New York’ta Türk sürücüsü Mehmet Dündar’ın kullandığı faytonu çeken “Oreo” isimli at, Central Park’a girmek üzere kavşağı geçerken korna seslerinden korkarak bir anda çılgına döndü. Sürücü Dündar ve yolcuları Avustralyalı turist çifti, caddeye savuran Oreo, Manhattan’ıın en kalabalık yerlerinden olan “Columbus Circle” denilen kavşakta polisin sırtına ateşlediği uyuşturuculu darta rağmen, caddedeki araçlara da çarparak bir anda büyük bir panik yarattı.

Yaklaşık 20 kadar polisin müdahale ederek etkisiz hale getirdiği Oreo, kendisini bayıltan ilacın etkisinin geçmesi ile ayağa kaldırılarak barınağına geri götürüldü. Sinoplu Türk sürücü Mehmet Dündar, kazayı yara almadan atlatırken, devrilen faytondan düşerek önemli yaralar alan yolcularıhastaneye kaldırıldı.

NEW YORK’UN ORTA YERİNDE FAYTON KAZASI / FOTO GALERİ

Geçtiğimiz yaz da yine faytonları çeken atlardan iki tanesinin yolda yığılıp can vermesi hayvan hakları savunucularını harekete geçirmiş ve New York caddelerinde faytonculuğun yasaklanması için kampanya başlatılmıştı.

BELEDİYE BAŞKANI’NDAN DESTEK

New York belediyesi tarafından sayıları sadece 68 ile sınırlı tutulan fayton çeken atları kullanan 30 kadar da Türk faytoncu bulunuyor. Günlük kazancı ortalama 750 dolar olan faytoncular son yıllarda atların sebep olduğu kazalar nedeniyle zor durumda kalmıştı.New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ise eleştirilere karşın faytonların New York’un simgeleri arasında yer aldığını ve sıkı denetlendiklerini belirterek faytonculara desteğini sürdürmüştü.

Mehmet Dündar’ın faytonuna, New York gezisi sırasında ünlü sanatçı Sibel Can da binmişti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?