Tasarının Onaylanması Hakkında Cumhurbaşkanımızın Açıklaması

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin Ermeni iddialarına ilişkin H.Res.252 rumuzlu tasarıyı bugün (4 Mart 2010) kabul etmesi üzerine Sayın Cumhurbaşkanımızın yapılmasını istediği açıklama ve İngilizce tercümesi aşağıda sunulmuştur. 

Bu kararı makul bulmuyorum ve esefle karşılıyorum.  

Kararın Türk halkı  nezdinde hiçbir itibarı bulunmamaktadır.  

Tarihsel gerçeklikten uzak bu tek yanlı metnin ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi tarafından kabul edilmesi Türkiye-ABD ilişkilerine yakışan bir tutum olmamıştır. Bu gelişme, Güney Kafkasya’da barış ve istikrar tesisi; halklar arasında kalıcı dostane ilişkiler kurulması doğrultusunda yürütülmekte olan çabalara zarar verecektir.  

Siyasi çıkarlar gözetilerek alınmış olan böyle bir kararı tarihe ve tarih bilimine karşı haksızlık olarak telakki ediyorum.   

Bu oylamanın her alanda neden olabileceği olumsuz sonuçların sorumlusu Türkiye olmayacaktır. 

I regret this decision which I find to be devoid of all reason.  

The decision has no credibility vis a vis the Turkish public.  

The adoption of this text, which is one-sided and far from historical truth, by the United States House of Representatives Committee on Foreign Affairs was not an action befitting Turkey-U.S relations. This development will damage the ongoing efforts towards establishing peace and stability in the South Caucasus and for lasting friendly relations between peoples.  

I consider this decision, taken for political gains, as an injustice to history and to the science of history.  

Turkey will not be responsible for the adverse consequences this vote may cause in all areas.“  

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?