Tasarıyı Reddedin

tasariyi reddedin

Tasarıyı Reddedin. Dışişleri Bakanlığı ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’ne, tasarıyı reddetmesi çağrısında bulundu.

Tasarıyı Reddedin

Dışişleri Bakanlığı sözde soykırım iddialarını 4 Mart’ta görüşecek olan ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’ne, tasarıyı reddetmesi çağrısında bulundu.

Dışişleri, tasarının kabul edilmesi halinde bunun Türkiye-ABD ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerine zarar vereceği uyarısını yaptı. Dışişleri Sözcüsü Burak Özügergin bugün konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

Asılsız soykırım iddialarına destek veren ‘H.Res.252’ rumuzlu karar tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin 4 Mart tarihli gündemine alınmasını esefle karşıladık. Bunu da muhtelif düzeylerde ve makamlarda bulunan ABD’li yetkililere bildirdik. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere zarar verecek ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi yönündeki çabaları sekteye uğratacak söz konusu tasarıyı reddetmesini bekliyoruz. Dış İlişkiler Komitesi üyelerinin, tasarının kabulünün Türkiye-ABD ilişkileri ile Güney Kafkasya’daki barış ve istikrar çabalarına vereceği zararın bilincinde olduklarına ve bu bağlamda sorumluluk duygusuyla hareket edeceklerine inanmak istiyoruz.”

TBMM’den iki ayrı heyet, Ermeni iddialarını içeren tasarı öncesinde Washington’da çeşitli temaslarda bulunuyor. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan’ın başkanlık ettiği heyet ile Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve Çankırı Milletvekili Suat Kınıklıoğlu’nun başkanlığındaki diğer bir heyet, dün akşam Washington’a geldi.

Soykırımı tanımaya ‘öncelik’ verilmeli

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komite Başkanı Howard Berman, Tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’na ancak geçmesi için yeterli oy olursa getirileceğini belirtti. Berman, “Kongrenin bu tarihi trajediyi tanımaya ve doğru sözcüğü kullanmaya öncelik vermesi gerekir” dedi.

Ulusal Güvenlik Sözcüsü Mike Hammer ise konunun, Türk ve Ermeni halklarınca ele alınması gerektiğine inanmayı sürdürdüklerini bildirdi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?