TCC’nin Dostluk Yemeğine katılan Topbaş; ‘‘Bu gerçekten takdire şayan bir adanmışlık, farklı bir şey’’

TCC’nin Dostluk Yemeğine katılan Topbaş; ‘‘Bu gerçekten takdire şayan bir adanmışlık, farklı bir şey’’
New York’un Brooklyn yerleşkesinde hizmet veren Türk Kültür Merkezi’nin (TCC) 6. Dostluk Yemeği ve Ödül programına katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, verdiği hizmetlerden dolayı Fethullah Gülen Hocaefendi ve arkadaşlarına teşekkür etti. Topbaş, ‘‘Fethullah Gülen Hocamız ve yanında olan değerli kardeşlerimizin dünyanın her yerinde insanlığa daha iyi bir gelecek, huzur temini için hizmet verdiklerini görmekteyiz. Bu konuda kendilerine verdiğiniz desteklerden dolayı (katılımcılara) sizlere teşekkür ediyorum’’ dedi.TCC yöneticilerini yaptıkları hizmetlerden dolayı da kutlayan Başkan Topbaş, dostluk yemeğine çok farklı milletlerden insanların katıldığına dikkat çekti. Tükiye’nin ve Türk insanın artık dünyanın hemen her yerinde hakkı ile tanıtılmaya başlandığına işaret eden Başkan Topbaş şöyle devam etti; ‘‘Şunu da gururla ifade edebilirim ki New York’ta olduğu gibi gittiğim ve ziyaret ettiğim birçok şehirde derneklerimiz ve kolejlerimiz ciddi çalışmalar yapmaktalar. Bu Türkiye’nin tanıtımı açısından çok önemli. Sevgi ve hoşgörünün yayılması ile medeniyetler ittifakı adına da çok önemli. Konuşmacıların ifadelerinde Türkiye’den çok övgüyle bahsediliyor. Tanıdıkça, Türkleri öğrendikçe ve bizim hoşgörümüzü sempatimizi gördükçe bize karşı olan yakınlıkları daha da artmakta. Bunu başaran Türk Kültür Merkezleri’ne çok teşekkür ediyorum.’’New York’un Brooklyn yerleşkesinde bulunan Bakü Palace da yapılan etkinliğe Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz, Türkiye’nin New York Başkonsolosu Levent Bilgen, New York Hahamlar Birliği Başkanı Joseph Potasnik, TCC Başkanı Avukat Zafer Akın, New York eyalet milletvekili Steven Cymbrowitz ile çok sayıda eyalet milletvekilleri, çeşitli dinlerin temsilcileri, dernek başkanları ve İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri’nin danışmanlarından Mehmet Kalyoncu hazır bulundu.

Etkinlikte konuşma yapan Topbaş, İnsanlar ve milletler arasında barış köprülerinin geliştirilmesinin önemine işaret etti. ‘‘İnsanlara hangi tohumları ekerseniz, nasıl yaklaşırsanız onun yansımalarını görürsünüz’’ diyen Topbaş, dünyanın iki büyük savaşa tanıklık ettiğini hatırlattı. İnsanlığın tekrar bu tür acılar yaşamaması için ötekinin farkında olmak, kabullenmek ve özellikle nefrete karşı bir tavır koymanın önemine işaret eden Başkan, ‘‘Güzellikler düşündürmeliyiz insanlara. Hz. Mevlananın ‘gül düşünürsen gülistan olursun, diken düşünürsen dikenlik olursun’ dediği gibi insanların bu şekilde insanlara güzelliklerle bakması gerekir’’ dedi.

İnsanların güzel düşünmeleri, güzel görmeleri için gayret gösteren kimseler için de Topbaş şöyle konuştu; ‘‘Bu gerçekten takdire şayan bir adanmışlık, farklı bir şey. Maddi ölçülerle ölçülemeyecek kadar farklı bir duygu bu. Bu yüzyılda yaşarken bu tarz çalışmaları insani sorumluluk olarak görmek, ona göre adım atmak, kötüyü düzeltmek için fiili ya da insani olarak ona müdahale etme noktasında özverili olmak büyük fedakarlıklar gerektiriyor.’’

websitesi icin2‘‘NEFRET SUÇU İNSANLIĞA KARŞI İŞLENMİŞ SUÇTUR’’TCC’nin dostluk yemeği ve ödül törenin ana konuşmacılarından olan Haham Potasnik ise New York’ta farklı millet ve dine mensup insanların huzur içinde yaşadığına dikkat çekti. Amerika’da yaşayan Türk toplumuna övgüde bulunan Potasnik şunları söyledi; ‘‘Bugünkü bu etkinlik ile bizler bir defa daha hatırladık ki, sevgi, saygı ve hoşgörü etrafında hepimiz birlikteyiz. Nefret suçu bir millete ya da bir gruba karşı değil tüm insanlığa karşı işlenmiş suçtur. İster Hristiyan ister Yahudi ister Müslüman ya da kim olursak olalım, nefret suçlarına karşı sesimizi yükseltmeliyiz.’’

Seçkin bir davetli kitlesinin katıldığı gecede Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz’de bir konuşma yaptı. Markowitz konuşmasına Türkçe olarak ‘‘Kadir abi’’ diye başlarken, Türkiye’ye ve Türk insanına duyduğu sevgiden söz etti. Renkli kişiliği ve konuşmaları ile her gittiği etkinlikte alkış almasını bilen Markowitz, TCC’nin 6. Dostluk yemeğinde de yine espirileri ile katılımcıları bir hayli güldürdü. Brooklyn’in Amerika’daki Türklerin başkenti dolayısıyla da kendisinin de ‘Ben Türk Yahudisiyim’ diye tanıtan Markowitz, Kadir Topbaş’a ise hayran olduğunu söyledi. Topbaş’a İstanbul’a yapmış olduğu hizmetler nedeniyle hayran olduğunun altını çizen Markowitz, ‘‘Kendisi öyle güçlü ki ta burada New York Post gibi gazeteye haber oluyor. Öyle yetkileri var ki dilediğini yapabiliyor’’ dedi.

TCC Brooklyn tarafından ‘‘Liderlik’’ ödülü verilen Markowitz dışında gecede ödül alanlar şöyle; Türk-Amerikan Dostluk Ödülü milletvekili Steven Cymbrowitz’e, Halka Hizmet Ödülü Kings Bay Y’ın Genel Müdürü Leonard Petlakh ile Barış Ödülü ise Nazisiz bir Dünya isimli derneğin Başkanı Leonid Bard’a gitti.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?