“Tebrikler Miami Heat” reklamı yayınladı ortalık karıştı

Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi’nde (NBA) 2010/2011 sezonunun şampiyonu final serisinde Miami Heat 4-2’yle geçen Dallas Mavericks oldu. Dirk Nowitzki ve arkadaşları gerek ABD gerekse dünya basınında büyük takdir kazandı ve övgüye değer bulundu. Tek bir gazete hariç!

Dallas Mavericks’in NBA şampiyonluğu ABD basınında geniş yer buldu. Gazeteler haberi manşetlerine taşırken dünya basınında da Alman yıldız Dirk Nowitzki ve arkadaşlarından övgüyle bahsedildi. Ancak ABD’de yayın yapan bir gazete reklamları şaşırınca büyük yayın skandalına imza attı ve ülkede günün konusu oldu.

Miami Herald adlı gazete 11. sayfasında “Şampiyon Miami”, “Tebrikler” yazılı bir reklam yayınlayınca ortalık karıştı. Miami’nin şampiyonluğunu simgeleyen tişört ve şapka fotoğraflarının yer aldığı bir sayfanın Dallas Mavericks’in şampiyonluğunun yazıldığı sayfada yayınlanması büyük tepki çekti. Gazetenin yaptığı bu inanılmaz hatanın ardından okurlar gazeteyi telefon ve faks yağmuruna tutarken, gazetenin yayın sorumluları yaptıkları açıklamalarla okurlardan ve reklam verenlerden özür dilediler. 

Gazete ise internet sitesinden bir özür ve düzeltme yayınlayarak yapılanın bir yayıncılık hatası olduğunu ifade etti. 

Ancak işin bir başka ilginç yanı bu hatanın nasıl yapıldığıydı. Zira Miami Heat serinin 6. maçını kazansa dahi şampiyon olamayacaktı ve seri 7. maça taşınacaktı. Yani Miami’nin şampiyonluğuna dair bir sayfa hazırlanmasının ve yayına hazır hale getirilmesinin nedeni anlaşılamadı. Gazete haberi yayınladığı sayfanın manşetinde “Dallas 7 maçlık seriyi 4-2 kazandı” derken, 6. maçın 105-95 bittiğini ve Miami’den daha iyi oynayan Dallas’ın NBA Şampiyonu olduğunu yazıyor. Ancak haberler ilgili konulan fotoğraf sayfasında Miami’yi şampiyon olmuş gibi gösteren bir reklam alanı yer alıyor. 

Miami Herald Gazetesi bu tür bir hatayı 1999 yılı Ocak ayında da yapmıştı. Gazete, Amerikan Futbol Ligi (NFL) final serisi olan Super Bowl’un maçıyla ilgili olarak da yanlış bilgilendirme yapmış ve okurlardan büyük tepki çekmişti.

IHA

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?