Tecavüz edilen kadınlar hapiste

 

tecavuz edilen kadin
Tecavüz edilen kadınlar hapiste. Bazı kadınlar ve genç kızlar, tecavüze uğradıktan ya da fuhuşa zorlandıktan sonra zina ile suçlanıp mahkum ediliyor.

Tecavüz edilen kadınlar hapiste

Afganistan’da 400 kadın ve genç kız, “ahlaki suçları” kapsamında cezaevinde yatıyor.

ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch (HRW)’in dün başkent Kabil’de açıkladığı “Kaçmak Zorundaydım” başlıklı rapora göre, bazı kadınlar ve genç kızlar, tecavüze uğradıktan ya da fuhuşa zorlandıktan sonra zina ile suçlanıp mahkum ediliyor.

“Ahlaki suçlar” arasında aile içi şiddetten ya da zorla evlendirme nedeniyle evden kaçmak da yer alıyor.

Human Rights Watch başkanı Kenneth Roth “Taliban’ın devrilmesinden on yıl sonra ev içi şiddet veya zorla evlilikten kaçan kadınlar ya da genç kızların hapse atılıyor olması şoke edici” diye konuştu.

Raporda geçen ay kocalara belirli durumlarda eşlerini dövme izni veren fetvaya onay veren Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin tutumu da eleştirildi.

Tecavuz Edilen Kadinlar

Halide P isimli 17 yaşındaki genç kız, ailesinin izin vermediği gençle kaçtığı için hapsedildiğini anlatarak “Ailem cezaevine gardiyanlara para verip beni öldürteceklerini söylüyorlar” dedi.

Hapiste tüm kadınlara tecavüz ediliyor

Suriye hapishanelerinde tutuklu kalan Hıristiyan bir Suriye vatandaşı hapse atılan tüm kadın ve kızların tecavüze uğradığını ancak hiçbirinin bunu açıklamadığını söyledi.

Genç kız ayrıca çeşitli elektrik işkencelerine maruz kaldıklarına dikkat çekti.

Suriyeli Hıristiyan Hedil El-Kuki Cenevre’deki insan hakları komisyonu önünde Halep’te gözaltında tutulduğu dönemde yaşadıklarını ve tanık olduklarını anlattı.

Suriye rejiminin, Selefilerin ve El-Kaide’nin saldırılarına maruz kaldığı iddialarını yalanlayan Hedil, aralarında Hıristiyanlar ve Aleviler de olmak üzere tüm Suriyelilerin, rejimin iğrenç uygulamalarına maruz kaldığına işaret etti.

Suriye’nin Haseki Şehri’nden olan Hıristiyan genç kız daha sonra Suriye hapishanelerinde kadınların her türlü işkenceye ve tecavüze maruz kaldığını belirtti. Kendisine tecavüz edilip edilmediği sorulduğunda da tutuklanan tüm kadınların tecavüze uğradığını ancak hiçbirinin bunu açıklamadığını vurguladı. Hedil şöyle dedi: ‘Şu ana kadar Suriye’den bir kız çıkıp da tecavüze uğradığını söylemedi. Ancak hepsi tecavüze uğradılar.’

Üniversiteli genç kız işkence teknikleri hakkında ise elektrikle ya da ‘halı rüzgazı’ ismiyle bilinen şekliyle çeşitli yöntemler kullanıldığını ifade etti. Sonra emniyetten adamların ayaklarına nasıl da şiddetle vurduğunu, kendisini su ve tuzla doldurdukları tek kişilik hücreye attıklarını ve daha fazla işkence çeksin diye bu hücrede mümkün olabilen en uzun süre boyunca tutulduğunu anlattı.

Öte yandan Hedil gardiyanların kimliklerini tespit etti. Kendilerini, isimleri, rütbeleri, tabi oldukları bölgeleri bildiğini söyledi. Ardından 2011 yılında 3 kere tutuklandığına ve bu süre zarfında tüm detaylara en ince ayrıntısına kadar dikkat ettiğine işaret etti.

Hıristiyan genç kız devrimciler tarafından geçen ay bombalı saldırı düzenlenen Halep’teki askeri şubenin başkanı hakkında da bazı bilgiler verdi. Hedil bu şahsın general rütbesi sahibi iken tümgeneralliğe yükseldiğini, kendisine yapılan işkenceden de onun sorumlu olduğunu söyledi.

Ayrımcılık yapan rejim

Hedil, eylemcilerin kendisine Hıristiyan olduğu için asla kötü davranmadığını, ayrımcılık yapmadığını, kendisini rahatsız edecek hiçbir davranışta bulunmadıklarını, ayrımcılığı sadece tutukluların kafasına mezhepçi fikirlerini yerleştirmeye çalışan hapishanelerde gördüğünü açıkladı.

Hedil, güvenlik görevlilerinin kendisini rejimin Hıristiyanları koruyor olması gerekçesiyle rejimin yanında durmaya ikna etmeye çalıştığına işaret etti. Ardından rejimin bu iddiasının yalan olduğunu, halkı ezmede kendisine yardımcı olan grup dışında Hıristiyanları da Alevileri de; kısacası kimseyi korumadığını dile getirdi. Son olarak da konuşmaya kalkan tüm Hıristiyan ve Alevilerin işkenceye maruz kaldığını belirtti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?