Tekin Girgin : Türk Yönetmenin Ağrı’dan Hollywood’a Hikayesi

Tekin Girgin Turk Yonetmenin Agri dan Hollywood a Hikayesi

Tekin Girgin : Türk Yönetmenin Ağrı’dan Hollywood’a Hikayesi. Tekin Girgin ‘in Ağrı’dan Hollywood’da yönetmenliğe kadar uzanan hikayesi.

Hacettepe Üniversitesi’nde grafik eğitimi alırken mezun olmasına kısa bir süre kala ani bir kararla hayallerinin peşinden Amerika’ya giden Tekin Girgin, Hollywood’da yönetmen koltuğuna oturabilmenin sırrını ve sinema kariyerini şu sözlerle özetliyor: “Hollywood’da çıta çok yüksek ve oldukça yetenekli bir sürü insan var. Sizin boşverme şansınız yok. Eğer birşeyler yapmak istiyorsanız, bir hayaliniz varsa, çok çalışmanız gerekiyor. İyi olmanız yetmiyor. Çok çok iyi olmanız gerekiyor.

2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Grafik Tasarım Bölümü’nü kazanan ve okulun son döneminde hayatında birşeylerin istediği gibi gitmediğini fark eden Tekin Girgin, bir anda herşeyi geride bırakarak Amerika’ya taşındı.

Ağrı’dan Hollywood’da yönetmenliğe kadar uzanan hikayesini paylaşan Girgin

Herşey aslında bir ay içinde oldu. Kendimi geliştirmek, birşeyler yapmak istiyordum. Şartlarımı zorlayarak bir adım atmam gerekiyordu. Farklı ülkelere vize başvurularında bulundum. Bu arada otobüste tanıştığım bir arkadaşın eşi vesilesiyle İngilizce dersleri almaya başladım ve yönüm Amerika’ya çevrildi” diye konuştu.

Sinemaya karşı her zaman bir ilgisi olduğunu ancak Türkiye’deki şartların bu sektörde hayallerini gerçekleştirmek için yeterli olmadığını dile getiren Girgin, Amerika’yı tahmininden farklı bulduğunu belirtti. Amerika’daki ilk gününe ve yaşadığı şaşkınlığa değinen Girgin: “Chicago’ya indiğimde otobüsle Texas’a gidebileceğimi sanıyordum, çok geniş bir coğrafyada olduğumu sonradan anladım. Kendimi büyük bir ülkede büyük bir mücadelenin içinde buldum.” dedi.

Brooks Institute’den burslu kabul

New York’ta bir süre grafik tasarımcı olarak çalışan ve kendisini toparlayıp şartlara adapte olduktan sonra fırsatları kovalamaya başladığını anlatan Girgin, birçok film okuluna yaptığı başvurular sonucunda Amerika’nın sayılı film okullarından Santa BarbaraBrooks Institute” film okulundan burslu kabul aldığını söyledi. Tekin Girgin “Böylece sinema sektöründeki hayallerim için belkide ilk adımı atmış oldum” dedi.

Bu dönemde yaptığı projelerin kariyerinde yeni kapılar açtığını sözlerine ekleyen Girgin, mezun olana dek okulun imkanlarından yararlandığını belirterek “2014’te okulu bitirinceye kadar çeşitli projelerde yer aldım; farklı filmlerde sanat yönetmenliği yaptım, kısa metrajlı filmler çekmeye başladım. Yine aynı zamanda reklam ve video-klip çekimleri yaptım. Sunulan imkanlardan sonuna kadar faydalanarak kendimi sürekli yoğun tuttum” dedi.

10 gün gibi kısa bir zamanda tamamladığı ilk filmi “Your Place or Mine”ın Uluslararası Santa Barbara Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Film” ödülü almasının kendisini cesaretlendirdiğini belirten Girgin, bu ödülün kariyerinde dönüm noktası olduğunu belirtti.

“Yardım teklif ettim, sanat yönetmeni oldu”

Girgin’in Hollywood’daki ilk sanat yönetmenliği deneyimi de ilginç bir hikayeyle başladı.

Tesadüfen karşılaştığı bir film çekiminde, set çalışanlarının yanına giderek yardıma ihtiyaçları olup olmadığını soran, ardından filmde iki gün set tasarımcısı olarak çalışan Girgin, “Setteki gayretimi gören yönetmen üçüncü gün yanıma gelerek, filmin sanat yönetmenini kovduğunu, ilgilenirsem bana bu pozisyonu verebileceğini söyledi. Bir anda kendimi sanat yönetmeni koltuğunda buldum.” dedi.

Filmleri Amazon ve iTunes’da

Brooks Institute’deki eğitimi sırasında Hollywood’un önemli senaristlerinden Rich Cohen’den ‘Here`s Johnny’ filminin senaryosunu alan Tekin Girgin, orjinalı uzun metrajlı olan filmi kısıtlı bütçe nedeniyle kısa metrajlı olarak çekti. 21 dakikalık film, yönetmenin beklemediği bir ilgiyle karşılaşarak 2013’te Los Angeles Film Festivali’yle birlikte birçok festivalden ödülle döndü. Girgin’in film için İngiltere’de bir dağıtım şirketinden gelen teklifi kabul etmesiyle film iTunes ve Amazon’da satışa sunuldu.

Ardından aynı şirket Girgin’in organ mafyasını konu alan ‘The Incision’ isimli diğer filmi için de yönetmenle bir anlaşma yaptı.

Troy The Odyssey

Ödüller ve yaptığı işlerin duyulmasıyla birlikte yeni projelerin birbirini takip ettiğini kaydeden Tekin Girgin, 2017’de vizyona girecek olan “Troy The Odyssey” filmi için nasıl teklif aldığını ve filmiçekim sürecini ise şu sözlerle anlattı:

Sanat yönetmenliğini yaptığım “Road Wars” filminin çalışmaları sırasında yönetmen Mark Atkins’le yakın arkadaş olduk. Bir gün bana geçmiş çalışmalarımı incelediğini ve uzun metraj bir filmde yönetmen koltuğunda oturmayı düşünüp düşünmediğimi sordu. Cevabım elbette olumlu oldu. Ardından beni The Asylum Studio’nun sahipleriyle buluşturdu. Çalışmalarımı onlarla paylaştık, sohbet ettik. Buluşmamızın üzerinden henüz iki gün geçmişti ki ‘Troy The Odyssey’ filmi için beni aradılar.

Başrollerini Dylan Vox ve Lara Heller’ın paylaştığı, çekimleri Tayland’da tamamlanan “Troy The Odyssey” Yunan Homeros şiirlerinden yola çıkılarak yazılmış bir senaryoya sahip. Truva Savaşı’nın devam hikayesi niteliğindeki film, Yunanlıları katleden İthaka Kralı Odysseus’un Trojanlarla savaşını beyazperdeye taşıyor.

Troy’un senaryosunu heyecan verici bulduğunu belirten Girgin, teknik detayları yoğun ve daha önce hiç denemediği bir türde film çekecek olmanın heyecanını daha da attırdığını aktararak “Yapım şirketinin benim gibi daha önce sadece drama ve komedi tarzı film çekmiş bir yönetmene böyle bir teklifle gelmesi onların bana ne kadar güvendiklerini gösteriyordu. Böyle bir imkanı reddetmek benim için de mümkün değildi. Hemen kabul ettim ve senaryo üzerinde çalışmaya başladım” şeklinde konuştu.

Filmi Türkiye’de çekmeyi çok istediğini ve bu konuda ısrarcı olduğunu belirten Girgin, diplomatik şartlar ve güvenlik nedeniyle sigorta şirketinin yaptığı teklifi reddettiğini belirterek, Tayland’da çekimleri tamamlanan filmin şu anda post-production aşamasında olduğunu ve Mart ayı ortalarında Hollywood’da filmin prömiyerini yapmayı planladıklarını belirtti. Girgin ayrıca, Asylum Studio ile bir aksiyon türü film projesi için daha anlaştıklarını belirterek, Troy’un ardından yeni filmin çekimlerine başlanacağının müjdesini verdi.

Türk Amerikan Film Konseyi

Amerika’ya geldiğinde sinema sektöründe çalışan birbirinden habersiz birçok Türk olduğunu fark eden Tekin Girgin, sektördeki Türkleri biraraya getirmek ve Türk sinemasıyla Hollywood arasında bir köprü kurmak için 2013 yılında Türk Amerikan Film Konseyi’ni kurdu. Kurumsal bürokratik sürecin devam ettiğini aktaran Girgin, en yakın zamanda gerekli onayların tamamlanmasını umduklarını belirtti.

“Büyük işler büyük fedakarlıklar ister”

Girgin genç yaşta Hollywood’da kazandığı başarıya ilişkin ise şu yorumu yaptı:

Başarılı olmanın bir formülü yok, bu tamamen kişinin kendisine bağlı. Bazen iyi şeyler yapmak için riske girmek, deli olmak gerekiyor. Eğer gerçekten hayalleriniz varsa, riske girmeli ve hayallerinizin peşinden gitmelisiniz. Hiçbirşey imkansız değil ancak, büyük işler büyük fedakarlıklar ister.”

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?