is-teklifi-nasil-degerlendirili

İş teklifi nasıl değerlendirilir? 

Maaş dengesine dikkat edin:
Her ne kadar anketlerde büyük çoğunluk işyerindeki mutluluktan söz etse de maaşın yaptırım gücü tartışılamaz. O nedenle işinizin karşılığı olan ücreti iş teklifini kabul etmeden önce mutlaka araştırın ve mesleki yeterliliğinize göre teklifte pazarlık şansınızı deneyin.

Ofis ortamını mutlaka önceden görün:
Hangi ortamda mutlu, hangi ortamda mutsuz olabileceğinizi sadece siz bilebilirsiniz. Kimileri için çok hareketli ve yoğun ancak bunun yanında renkli bir şekilde tasarlanan ofisler çekicidir. Kimileriyse daha ciddi, herkesin takım elbisesiyle dolaştığı iş ortamlarını tercih eder. Hangisi olursa olsun, çalışacağınız ofisi önceden görün ve orada kendinizi rahat hissedip hissetmediğinizden emin olun.

Kurumsal kültür:
Her kurumunkendine özgü bir yapısı, değerleri ve hedefleri vardır. İşte bu hedefler ve değerlerin sizinkiyle kesişmesi işyerinde mutluluğun anahtarlarından biri. Örneğin şirketin sizin değerlerinizle hiç uyuşmayan bir üretimi varsa, bu sizin iş yapış şekillerinizi etkilemese de işyerindeki mutluluğunuzu kesin olarak etkiler.

İşyeriniz ve eviniz arasındaki yol:
Özellikle büyük şehirlerde karşılaşılan bu problem ilk etapta sizi etkilemeyecek gibi gözükse de uzun vadede mutlaka mutsuzluk yaratacaktır. İş yerinize gitmek için çok fazla yol gideceğinizi düşünüyorsanız, bunu haftanın beş günü yapacağınız gerçeğini de hesaba katmalısınız.

Çalışan-yönetici ilişkisi hakkında önceden bilgi edinmeye çalışın:
Şirkette birebir ilişkiniz olmasa da en üst yöneticilerin dahi birlikte çalıştığı insanlara karşı tutum ve davranışları çok önemlidir. Çünkü bu tutum ve davranışlar genellikle şirketin tümünde geçerli olur. Şirkete girmeden önce bir ofis turu yaparsanız, çalışan kişilerin yüzlerine dikkat edin. Bu tur çalışanların ofiste mutlu ya da mutsuz olduklarıyla ilgili size fikir verecektir. Ancak bunun yanı sıra eğer tanıdığınız kişilerin arasında daha önce bu şirkette çalışmış ya da iş yapmış birileri varsa onlardan da bilgi edinmeye çalışın. Tabi bu bilgilerin güvenilir ve tek taraflı olmadığına emin olmanız gerekir.

Reklamlar

Facebook Yorumları

yorum

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?