Teksas diyarındaki İpekyolu Festivali Rafet El Roman konseri ile sona erdi

Teksas diyarındaki İpekyolu Festivali Rafet El Roman konseri ile sona erdi

Teksas’ın Houston şehrinde 4-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen İpekyolu Festivali (Silkroad Fest) büyük bir katılımla sona erdi.

Dört gün boyunca Türkiye’nin yanı sıra ipekyolu üzerinde bulunan bağımsız Türk Cumhuriyetleri Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan ve  Kırgısiztan’ın geleneksel el sanatlarını, yöresel halk danslarını, müziklerini ve daha birçok detayı öğrenebilme imkanı bulan ziyaretçiler, festivalin son gecesinde de Rafet El Roman’ın konseriyle coştu. Rafet El Roman’ın keşfi olan genç şarkıcı Yusuf Güney’in de sanatçıyla birlikte düet yaptığı konserde, izleyiciler harika bir müzik ziyafetine ortak oldular. Konserde festivali organize edenlere teşekkür eden ünlü sanatçı El Roman kültür ve geleneklerinin başka milletlere tanıtılmasının çok önemli olduğunu söyledi.

ORAK0133

Konser öncesi hayranlarının fotoğraf çektirme isteğini kırmayarak bol bol objektif karşısına geçen Rafet El Roman, Afrikalı hayranının Türkçe konuşarak yanına gelmesiyle şoke oldu.

Konserden hemen önce Amerika Avrasya Turkuvaz Konseyi (AATK) Başkanı Kemal Öksüz festivale katılan ve sahne alan bütün sanatçılara  birer sertifika verdi. Sahne alan sanatçıların koordinasyonunu üstlenen TÜRKSOY Genel Sekreteri ve Kazakistan Eski Kültür Bakanı Dusen Kuseyinov da bir konuşma yaparak festivalle ilgili memnuniyetini dile getirdi.

Houston şehrinin Stafford Belediyesi sınırları içerisinde 60 dönüm arazi üzerinde kurulan alanda Türk dünyasının kültürel zenginliklerini 10 binlerce Amerikalı’ya tanıtma imkanı sunan festival, birbuçuk yıl sonra yeniden yapılacak. Texas Eyaleti’nde yapılacak olan festivalin hangi şehirde uygulanacağına önümüzdeki günlerde karar verilecek.ORAK0163

Rafet El Roman’ın Afrikalı hayranı Türkçe konuşunca

İpekyolu festivalinin son gününde sahne alan Rafet El Roman büyük ilgi ile karşılaştı. Yüzlerce hayranı arasında bulunan Senegalli Amy Diagne ise yıllardır şarkılarını dinlediğini sanatçıyı görünce onunla hasret giderdi.
Kızın akıcı Türkçe konuştuğunu fark eden ünlü sanatçı El Roman, Senegalli hayranı ile bir süre sohbet etti.
Senegal’ de hizmet veren Türk Okulu Yavuz Selim Lisesi’nde okuduğunu ve Türkçeyi okulda öğrendiğini anlatan Amy, sanatçıyı oldukça şaşırttı. Amy’in ilginç bir hayat hikayesi olduğunu söyleyen sanatçı El Roman Türkçeyi konuştuğu için hayranını tebrik ederek olaydan duydugu memnuniyeti dile getirdi.

Gel arkadaş Maraş Dondurmasına gel

Festivalin son gününde de çok sayıda Amerikalı şenliklere büyük ilgi gösterdi. Dans gösterilerinin yanısıra yemek stantları büyük ilgi toplarken son günde özellikle K.Maraş dondurmasının önünde uzun kuyruk oluştu.ORAK9940
Festival için K.Maraş’tan kalkıp Teksas eyaletine gelen Yaşar Kurt gün boyunca Amerikalılara dondurma yetiştirmek için çalıştı.
Dondurmanın sütünü K.Maraş’tan getirdiğini söyleyen Yaşar usta aylardır festival için hazırlık yaptığını belirtiyor. 20 yıla aşkın dondurma işi yapan Maraşlı Usta Kurt “ Amerikalılar dondurmamızı çok beğendi. Bizde bu şekilde geleneklerimizi tanıtma fırsatı buluyoruz. İlgiden çok memnu kaldık”dedi.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?