Teksas’a doğrudan uçuş gündemde!

THY’nin Türkiye’den ABD’nin Teksas eyaletine doğrudan uçuş başlatmasıyla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Amerika’dan üst düzey bir heyet Türkiye’ye gelecek.

ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone 10 Mart günü Ankara’da Teksas eyaletinin Houston şehrinden gelecek olan üst düzey bir heyeti ağırlayacak. Houston Havalimanı Sistemleri Direktörü Mario C. Diaz ve Greater Houston Partnership Başkanı Jeff Moseley başkanlığındaki heyet 9-10 Mart tarihlerinde Ankara’da bulunacak ve Türk Havayolları’nın (THY) Houston’a doğrudan uçuşlara başlaması ve Houston ile Türkiye arasında ticari işbirliğinin genişletilmesi konularını ele alacak olan toplantılara katılacak. 

Moseley şunları ifade etti: “Houston ile İstanbul 1986’dan bu yana kardeş şehirdir; hem kültürel hem iş bağlantılarını güçlendirecek bütün çabaları destekliyoruz. Türkiye, yatırım için çekim alanı oluşturan stratejik bir bölgede konumlanmış önemli bir enerji ithalatçısıdır. Houston bölgesi, Türkiye’nin önümüzdeki beş ile on yıl arasında yapmasının beklendiği 150 milyar dolarlık yatırımın bir parçası olmayı gözlemektedir.” 

The Greater Houston Partnership (GHP) ve Houston Havalimanı Sistemi heyeti Houston’ın önde gelen işadamları, havalimanı yetkilileri ve Teksas-Türkiye Amerikan Ticaret Odası (TTACC) mensuplarından oluşuyor. 

GHP Başkanı ve CEO Jeff Moseley, GHP’nin kendi bölgeleriyle yükselen ekonomik güç Türkiye arasında yeni müşteri ve kargo işi cezbetme konularında Houston Havalimanı ile birlikte çalışacak olmasından memnunluk duyduğunu söyledi. Moseley, “Houston ve Türkiye, enerji sektöründe ortak irtibatları olan önemli müttefiklerdir. Bu gezi, global pazarlara açılan bir kapı olan Houston’ın konumunu güçlendirmek için mükemmel bir fırsattır.” şeklinde konuştu. 

Heyetin Türkiye ziyareti kapsamında ihracat kuruluşları, şirketler ve Türk Havayolları ile iş toplantıları, yerel ve ulusal basınla röportajlar ve muhtemel yatırımcılara iş sunumları yer alacaktır. Görüşmeler enerji, enformasyon teknolojisi, inşaat/altyapı ve tekstil dahil olmak üzere ticaret geliştirmeyle ilgili bazı sektörler üzerinde yoğunlaşacak. 

Houston Havalimanı Sistem Direktörü Mario C. Diaz, “Bu gezide öncelikli hedefimiz ABD’nin dördüncü büyük şehri Houston ile dünyanın 16. Büyük ekonomisi Türkiye arasında doğrudan uçuşlar konusunda bir duyuru yapılmasını sağlamaktır. Türk Hava Yolları hem özel görüşmelerde hem de alenen, Houston başat uçuş noktası olmak üzere ABD’deki hava rotasını genişlettiğini ifade etmiştir.” 

Halihazırda New York, Chicago ve Washington şehirlerine doğrudan uçmakta olan THY, geçen hafta Los Angeles seferlerine de başlamıştı. Houston, THY’nin Teksas’ta ilk uçacağı şehir olması bekleniyor. 

Türkiye ile Houston bölgesi arasında gelişkin bir iş ve kültürel bağlar paylaşımı mevcut. Houston’da 325’den fazla şirketin Türkiye’yle iş ve ticaret bağları bulunuyor.

CIHAN

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?