Teksas’ta hız sınırı 85 mile çıkıyor

Teksaslı yasa koyucular eyalet otobanlarında hız limitini 85 mile (yaklaşık 137 km) çıkarmaya çalışıyorlar ancak kimilerine göre otobanlardaki bu yeni düzenleme ölümlere sebebiyet verecek.

Sigorta sektörü yetkilerileri yaptıkları açıklamalarda hız limitini artırmanın mevcut ve yeni yapılacak yollarda daha çok kazalara sebebiyet vereceğini bunun sonuncunda daha fazla sakatlık daha fazla ölüm olacağını belirtiyorlar.

Ulusal Otoban Trafik Güvenliği İdaresinin açıkladığı verilere göre 2009-2010 arasında trafik ölümlerinin yüzde 3’lere gerileyerek 1949’dan bu güne en düşük seviyeye geldi. Teksas’ta trafik kazasından kaynaklanan ölümler ortalamanın oldukça üzerinde ve yüzde 7’lerde seyrediyor.

Sigorta Bilgi Servisi Başkanı Jerry Johns’a göre insanlar yürürlükte olan hız limitinin de altında bir süratle araçlarını kullanmaya eğilimliler. Limitin artırılması şöförleri zorlamakta başka bir şeye yaramayacağını iddia ediyor.

Teksas’ta yürürlükte olan hız limiti 80 mil (yaklaşık 129 km) Bu limit hiçbir yolda değişmiyor.

Eğer hız limiti 85 mile yükselirse, bu Amerika sınırları içerisindeki en yüksek hız limiti olacak.

Kanun koyucu Lori Kolkhorst; ”Teksas büyük, çok büyük bir eyalet” diyor ve ekliyor, ” Biz topluma bir hizmet götürmek bir iyilik yapmak istiyoruz. Uzak mesafere yolculuk yapan insanlarımızı için, oldukça önemli bir yenilik olacak, Teksas’ın geleceği için çok faydalı olacak”.

Eyalet senatörleri önümüzdeki haftalarda yeni hız limitini oylayacaklar.

SABAH

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?