fbpx
Anasayfa Haberler Gündem Telefonunuz neden bu kadar yavaş

Telefonunuz neden bu kadar yavaş

Cebinizin yavaşlığını işlemcisine mi bağlıyorsunuz? Hemen karar vermeyin; işte asıl suçlu…

Cep telefonlarında kullanılan NAND flaş belleklerin web sitelerinin yüklenmesini; oyun, e-posta, Google+ ve Facebook gibi uygulamaların yüklenmesini önemli ölçüde yavaşlatabildiği ortaya çıktı.

Telefonlardaki yavaşlığın suçu kullanıcılar tarafından genellikle işlemciye ve ağ bağlantısına atılır. Ancak Georgia Institute of Technology and NEC Corp. tarafından yapılan bir araştırma, bunun depolamayla ilgili bir sorun olduğunu söylüyor.

En çok satan 16GB’lık entegre flaş belleklerini Android akıllı ceplerde test eden araştırmacılar, farklı mobil uygulamalardaki Wi-Fi performansının ortalama yüzde 100 ile yüzde 300 arasında değiştiğini gözlemlediler. Bir testte ise performans, yüzde 2000’den daha çok düşmüş.

Georgia Tech’ten doktora öğrencisi Hyojun Kim, araştırmada sorunun yoğun bir şekilde rastgele yazma nedeniyle meydana geldiğini söyledi. Kim, flash belleklere rastgele yazmanın, sıralı yazmaya kıyasla daha düşük bir performans sunduğunu vurguladı.

Kim’e göre iyi bir flaş kart seçmenin önemi yüksek. Ancak uygulamaların da depolama alanını doğru bir biçimde kullanması gerekiyor. Kim, depolama alt sisteminde yapılacak değişikliklerin kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştireceğine inanıyor.. (Hürriyet)

YORUM YOK

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?