Telefonunuzdaki uygulamalar bakın nelerinizi çalıyor

Akıllı telefonlara yüklenen Twitter, Facebook ve Fousquare gibi popüler uygulamaların kullanıcıların rehberindeki telefon numaralarını ve e-posta adreslerini olduğu gibi, şifresiz bir şekilde, sunucularında sakladığı ortaya çıktı.

Akıllı telefonlara yüklenen Path isimli uygulamanın telefon rehberini olduğu gibi yazılımın kendi sunucularında saklandığı ortaya çıkınca Path’ın CEO’su Dave Morin, özür dilemiş ve gelen güncelleştirme ile beraber adres defterinin sunuculara aktarılması kullanıcının onayına bırakılmıştı.

Ancak görünen o ki Path, aslında telefon rehberinizi ve e-mail’inizi sunucularında saklayan tek uygulama değil. The Next Web’in yayınladığı son rapora göre iPhone’larda milyonlarca kişinin kullandığı Facebook, Twitter, Foursquare ve Instagram gibi popüler uygulamalar, adres defterinize ulaşıyor ve bilgilerinizi sunucularında saklıyor. Twitter, yaptığı son açıklamada da kullanıcıların adres defterini 18 ay boyunca sunucularında sakladığını kabul etti.

Ancak işin daha da kötüsü uygulamaların şifrelemeden bu bilgileri saklaması… Örneğin mobil telefon numarası (888)-888-8888 ve e-mail adresi [email protected] olan birinin hesabı şu şekilde tutuluyor:

{“name”:”Jane Smith”,”phones”:[“(888) 888-8888″,”(222) 222-2222″],”emails”: [“[email protected]”,”[email protected]”],”record_id”:1}]

Foursquare’in sözcüsü Erin Gleason, HuffPost’a yaptığı açıklamada hiçbir şekilde kullanıcıların rehberini sunucularında saklamadıklarını, kullanıcıların arkadaşlarını ararken rehberden faydalanıldığını; ancak asla bilgilerin saklanmadığı dile getirildi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?