Teşekkürler Howard Zinn…

Amerikan sivil haklar hareketinde, Vietnam savaşı protestolarında ve kadın özgürlüğü protestolarında ‘orada olan’, bütün savaşlara yüksek sesle karşı çıkan ve milliyetçiliği reddedip ‘tek bir ulusa değil, insan ırkına saygı duyulması’ gerektiğini söyleyen Zinn’e teşekkür borçluyuz.

Teşekkürler Howard Zinn, sivil haklar hareketinde orada olduğun için.

Teşekkürler Howard Zinn, Vietnam savaşı sırasında orada olduğun için, ‘Çekilmenin Mantığı’nı yazdığın için ve Hanoi’ye gittiğin için.

Teşekkürler Howard Zinn, kadınların özgürlük hareketini başından beri destekleyen bir erkek olduğun için.

Teşekkürler Howard Zinn, eşcinsel haklar mücadelesini başından beri des-tekleyen bir heteroseksüel olduğun için.

Teşekkürler Howard Zinn, İsrail’in Filistinlilere karşı zulmünü başından beri eleştirmeye cesaret eden bir Yahudi olduğun için.

Teşekkürler Howard Zinn, ‘Tarihi Büyük Adamlar Yapar Teorisi’ne inanmayan büyük bir adam
olduğun için.

Teşekkürler Howard Zinn, çığır açan eserin ‘Amerika Halkları Tarihi’ni yazmaya vakit bulduğun için ve bu ülkenin radikal tarihinin, senin vurgunla, bir sınıf çatışması olduğunu iki nesle öğrettiğin için.

Teşekkürler Howard Zinn, savaşa, bütün savaşlara, kendi ‘iyi savaşlarımıza’, senin deyiminle ‘kutsal savaşlarımıza’ karşı çıktığın – ‘haklı bir dava’nın ‘haklı bir savaş’a yol açmayacağına dikkat çektiğin için.

Teşekkürler Howard Zinn, askerlerin kendi ülkeleri için değil, onları savaşa kandıran veya sürükleyen siyasi liderleri için, savaştan kâr sağlayan şirketler için öldüğüne dikkat çektiğin için.

Teşekkürler Howard Zinn, bizi ‘milliyetçiliği ve onun bütün simgelerini; bayraklarını, sadakat çağrılarını, marşlarını, Tanrı’nın Amerika’yı ayrı tutup kutsaması gerektiği şarkısında ısrarı’ terk etmeye teşvik ettiğin için. ‘İnsan ırkına sadakat duymalıyız ve tek bir ulusa değil’ dediğin için.

Teşekkürler Howard Zinn, değişimin alttan geldiğini ve beklenmedik bir zamanda geldiğini,  eğer o yönde örgütlenirsek en umutsuz görünen durumlarda bile geldiğini vurguladığın için.

Teşekkürler Howard Zinn, biz göremeyecek olsak da, dünyayı daha iyi bir yer yapacak eylemliliğin değerini vurguladığın için.

Teşekkürler Howard Zinn, yıllardır duvarımda asılı duran şu heyecan ve ilham verici paragrafı yazdığın için: “Kötü zamanlarda umutlu olmak aptalca romantizm değildir. Bu, insanlık tarihinin sadece
acımasızlığın değil, merhametin, fedakârlığın, cesaretin, nezaketin tarihi olduğu gerçeğine dayanır.

Hayatlarımızı, bu karmaşık tarihte neyi vurgulamayı tercih ettiğimiz belirleyecek. Sadece en kötüyü görürsek, bir şeyler yapma kapasitemizi yok eder. İnsanların göz kamaştırıcı bir şekilde davrandığı dönemleri ve yerleri (ki sayıları hiç az değildir) hatırlarsak, bu bize harekete geçme enerjisi, en azından dünyanın dönüş istikametini değiştirme ihtimalini verir. Ve ne kadar küçük çaplı olursa olsun, eyleme geçersek büyük ütopyaları beklemek zorunda kalmayız. Gelecek şu an var olanların sonsuz devamıdır ve şu an, çevremizdeki bütün bu kötülüklere direnerek, insanların
yaşaması gerektiğini düşündüğümüz şekilde yaşamak kendi içinde muhteşem bir zaferdir.”

Teşekkürler Howard Zinn, kültürün güzelliğini ve gücünü idrak ettiğin için ve şairleri, şarkıcıları, aktörleri, ressamları yücelttiğin için.

Teşekkürler Howard Zinn, son 10 yılda makalelerini Progressive gibi kısmen kuytuda kalmış bir dergiye yazacak kadar nazik olduğun için.

Teşekkürler Howard Zinn, nezaketin ve iyiliğin için.

Teşekkürler.

(ABD’de yayımlanan Progressive dergisinin yayın yönetmeninin, önceki gün ölen Amerikalı tarihçi Howard Zinn anısına kaleme aldığı yazı, Zinn kısa süre öncesine kadar dergiye katkıda bulunuyordu, 28 Ocak 2010)

Matthew Rothschild (Arşivi)
Radikal.com.tr

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?