The New Yorker kapağında Türk imzası

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde akademisyen olarak görev yapan karikatür ve grafik sanatçısı Gürbüz Doğan Ekşioğlu ABD’nin en saygın kültür ve sanat dergisi The New Yorker’a Usame Bin Ladin’in ölümüyle ilgili bir kapak çizdi.

Daha önce aralarında Forbes, The Atlantic, The New York Times gibi pek çok saygın gazete ve derginin de bulunduğu çeşitli yayın organlarına çizim yapmış olan Ekşioğlu, 11 Eylül 2001 saldırılarının 2. Yıldönümü için de 2003 yılında New Yorker dergisine bir kapak hazırlamıştı.

New Yorker’ın bu haftaki sayısında yayınlan kapağın hikayesi ise derginin web sitesinde şu şekilde anlatıldı;

Gürbüz Doğan Ekşioğlu Pazartesi günü İstanbul’da uyandıktan sonra televizyonu her zaman yaptığı gibi haberleri izlemek için açtı. Bir süre sonra Amerikan kuvvetlerinin Usame Bin Ladin’i öldürdüğünü gördü ve eskizini çizmeye başladı: “Usame Bin Ladin sevmediğim bir eskiz gibiydi , bu yüzden onu sildim.”

Ekşoğlu’nun geçmişteki kapağı 9/11 saldırılarının yıldönümünü anmak için çizilmişti.

Ekşioğlu bu durumla ilgili olarak şöyle konuştu; “11 Eylül’ün anılışı için kapak hazırlamam ve şimdi de Usame Bin Ladin’in ölümü için bir başka kapak çizmem büyük bir tesadüf. Heyecanlandım ve onur duydum.

USASABAH

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?