THY, Los Angeles’a Beyaz Peynir Götürecek, Ermenileri Taşıyacak

thy kabin memuru alimiTHY, Los Angeles’a Beyaz Peynir Götürecek, Ermenileri Taşıyacak.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Los Angeles’ta 500 bin Ermeni’nin yaşadığını belirterek, “Bizden beyaz peynir istekleri var. Onlara beyaz peynir taşıyacağız” dedi. Topçu, ABD-Ermenistan arasında köprü olmak istediklerini vurguladı.

THY, Los Angeles’a Beyaz Peynir Götürecek, Ermenileri Taşıyacak.

TÜRK Hava Yolları (THY), Ermeni diasporasını İstanbul üzerinden dünyaya taşımak üzere harekete geçti.

Dünyada en yoğun Ermeni nüfusunun yaşadığı şehirlerden biri olan Los Angeles’ın hat açılışında bölgedeki Ermeni dernek başkanları ile bir araya gelen THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, “Buradaki Ermeni nüfusun önemli kısmı Ermenistan’dan ABD’ye göç etmiş. Dedelerinin yaşadığı toprakları görmek istiyorlar. Onları İstanbul üzerinden duraksız uçurmak istiyoruz” dedi.

Ermenistan’a büro açtı

İki ülke arasında THY’nin sefer yapmadığını belirten Topçu, “Bu konuda THY olarak biz devletimizin politikalarına uyuyoruz. Henüz uçuşumuz yok. Ancak Ermenistan’ın başkenti Erivan’da bir büro açtık” diye konuştu. Los Angeles’tan haftanın 4 günü karşılıklı gerçekleştirilen uçuşların saatlerini İstanbul-Erivan arasındaki charter seferlerle bağlantı verecek şekilde bir çalışma yaptıklarını ifade eden Topçu, şunları anlattı: “Eğer bunu gerçekleştirirsek dostluğun kazanması için çok önemli bir adım atmış olacağız. Eminim ki THY uçağına binen, İstanbul Atatürk Havalimanı’nın modern terminalini kullanan hatta bir gece İstanbul’da kalan bir Ermeni’nin Türkiye, Türk insanına bakışı kesinlikle değişecektir”

hamdi topcu kobe bryant

Dostluk kazanır

Topçu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Biz 500 yıl kardeş kardeş yaşamışız. Ermenilerden sadrazam, vezir olmuş, devletin en üst yönetim kademelerine tırmanmış kişiler var. Musikimize katkıları, zanaatkarlıkta yaptıkları tartışılmaz. Ama 1915’te bir otorite boşluğu olmuş. Başbakan Erdoğan’ın da dediği gibi bunu bağımsız tarihçiler araştırmalı.”

Beyaz peynir götürecek

ABD’de 1.2 milyon Ermeni’nin 500 binin Los Angeles’ta yaşadığını vurgulayan Topçu, uçaklarda beyaz peynir taşıyacaklarını, bölgede buna çok ciddi talep olduğunu söyledi. THY’de hiç Ermeni personelinin olmadığını söyleyen Topçu, “İstanbul’da İranlı bir arkadaşımızı işe aldık. Bir Ermeni vatandaşımızı da THY’de görmek istiyoruz. Bu konuda çalışma yapıyoruz” mesajı verdi.

2012 Euroleage finalini İstanbul’a almak istiyoruz

HAMDİ Topçu, Avrupa basketbol ligi Euroleage’e 5 yıllığına sponsor olmalarının bilinirliğin artmasına önemli katkı sağladığına dikkat çekerek “Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük sponsorluk anlaşmasını yaptık. Bu ligi takip edenler THY markası ile çok iyi örtüşüyor. Özellikle iş adamlarından yoğun talep var. 2012’de yapılacak Euroleage finalinin İstanbul’da gerçekleşmesi için yoğun lobi yapıyoruz” dedi. Spordaki global sponsorlukları tamamladıklarını söyleyen Topçu, “Barcelona, Manchester United dünyanın en önemli futbol takımları. Yenisini eklemeye gerek yok. Basketbolda Kobe Bryant ve Euroleague ile göz önündeyiz. Teniste ise Caroline Wozniacki var. Bunlar bilinirliğimize, tercihlere çok etki ediyor” diye konuştu.

Konsolosluk gibi vize de verecek

DIŞİŞLERİ Bakanlığı ile THY’nin ortak çalışmasıyla bazı Afrika ülkelerinde vize işlemleri THY tarafından gerçekleştirilecek. Benzer bir uygulamayı Birleşik Arap Emirlikleri’ne uçacak yolcular için THY’nin yaptığını söyleyen Hamdi Topçu, “Önümüzdeki 2 yıl içinde Afrika’da bir çok yeni nokta açacağız. Ancak bir çok ülkenin Türkiye’de konsolosluğu yok. Vize alımında sıkıntı yaşanacak. Bu nedenle Dışişleri Bakanlığımız ile ortak çalışıyoruz. Onlar adına vize verebilecek bir alt yapı geliştiriyoruz” dedi.

Tolga ÖZBEK-LOS ANGELES

2 YORUM

  1. 24 nisan da gel los angeles sayin topcu, konsoloslugun onunde 500 yildir ic ice yasamisiz biz, yapmayin Allah askina size yakisiyormu biz kardesiz dersin. Turk hava yollari daha baslarken Turkleri kusturdu!!! Milli gururumuz olarak kalsaydiniz keske.. birde neydi o 500 seckin davetli ? kalanlar seckinlesememislermiydi.. kimleri davet etmediginizin listesini isterseniz yollarim size, konsolosla kol kola girip okursunuz.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?