Erdoğan Time’ın Avrupa, Asya ve Pasifik baskılarında kapak

Dergi, “Şimdi Erdoğan’ın zamanı” diye yazdı. TIME dergisi, kapağını Başbakan Tayyip Erdoğan’a ayırdığı sayısında, Erdoğan’ın Kahire ziyaretinden izlenimlerle uzun bir yazı yayınladı. Oylaması halen devam eden geleneksel “Yılın Kişisi” seçimine de aday gösterdiği Erdoğan hakkında dergi şunları yazdı:

*Kahire, Recep Tayyip Erdoğan’ı rock yıldızları gibi karşıladı. Türkiye’nin Başbakanı, havaalanında, ellerinde onun bir kahraman gibi posterini taşıyan binlerce hayranı tarafından karşılandı. “Erdoğan! Erdoğan! Gerçek Müslüman korkak değil” diye bağırıyorlardı.

*Maryland Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre Erdoğan 2010’da Araplar arasında en çok hayran olunan lider. Tiranlara karşı ayaklanan gençlerin ülkelerinde çoğu kişinin görmek istediği türde bir lider.

*Mısır, Tunus ve Libya’da Erdoğan’ın adını ‘ğ’yi yutarak bağıran kalabalıklar gibi Obama da eski diktatörlerin küllerinden doğacak yeni hükümetlerin 8 yılda Erdoğan’ın yarattığına benzemesini umuyor.

*Erdoğan’ın zaman zaman otokratik huylar sergilediği, politik rakiplerine saygısızlık edip düşmanlarını hapse attığı ve medyanın gözünü korkuttuğu doğru. Ancak destekçilerine göre bu kusurları başarılarının yanında önemsiz. Türkiye artık demokratik, ekonomik olarak yükselen, uluslararası alanda gıpta edilen bir ülke.

m Arap İslamcılara göre Türkiye’nin başarısı, ülkelerini dini köklerinden kopmadan modernize edebileceklerinin göstergesi. Erdoğan’ın Batı’daki hayranlarına göre ise Erdoğan’ın Türkiye’si politik İslam’ın modernitenin düşmanı olmak zorunda olmadığının kanıtı.

9’uncu Türk

1923’te yayınlanmaya başlayan Time’ın kapağında şimdiye dek 8 Türk’ün resmi yer almıştı. Derginin henüz 4’üncü sayısında kapağına çıkardığı Atatürk 4 yıl sonra ikinci kez Time’ın kapağında yer almıştı. Daha sonra yer alan Türkler şunlar: İsmet İnönü (1941), Şükrü Saracoğlu (1943), Adnan Menderes (1958), Mehmet Ali Ağca (1984), Naim Süleymanoğlu (1988), Mine Karakaş (2007) ve Mehmet Öz (2011).. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?