Times’ta görkemli kutlama

ABD’nin New York kentindeki yılbaşı kutlamaları, Times Meydanı’nda gerçekleşti. Ünlü meydanı dolduran yaklaşık bir milyon kişi, yüz yılı aşkın bir süredir devam eden ”kristal küre” törenini yerinde izledi.

Dünya üzerindeki gelişmeler doğrultusunda teması ”dostluk” olarak belirlenen Times Meydanı’ndaki kutlamalarda birçok ilginç gelenek sürdürüldü. İlk olarak 1904 yılında halkın yoğun katılımıyla başlayan kutlamalarda 1907 yılından bu yana yapılan ”kristal küre” töreni de gerçekleşti. Üzerinde 32 bin 256 led ışık ünitesi bulunan kürede son teknoloji kullanılarak yüzde 78 oranında elektrik enerjisi tasarrufu sağlandı. Bu yılki 2012 yazısında ise toplam 526 dev ampul kullanıldı.

Yerel saatle 18.00’de başlayan ve Lady Gaga, Justin Bieber, Pitbull gibi ünlü isimlerin canlı performans sergiledikleri etkinlik; internet, uydudan ve mobil cihazlar için hazırlanan özel uygulamalar aracılığıyla canlı yayınlandı. Kutlamaları 180’in üzerinde ülkeden 100 bini aşkın kişi canlı izledi.

Kötü anılarını yok ettiler

Bir kozmetik firmasının sponsorluğunda oluşturulan ”öpüşme platformu” da geçen yıllarda olduğu üzere yoğun ilgi gördü. New Yorklular, günler öncesinden Times Meydanı’na getirilen mobil öğütücüde üzerlerinde kötü anı bıraktığını düşündükleri belgeleri imha etti. Bu etkinlikte en ilginç gerekçeyle hatıralarını imha edenlere çeşitli ödüller verildi.

Aralarında New York Belediye Başkanı Michael R. Bloomberg ve Robert De Niro gibi tanınmış isimlerin yeni yıl temennilerinin yer aldığı, dünyanın dörtbir yanından getirilen bir ton ağırlığındaki konfetiler, meydana bakan yüksek binaların pencerelerinden saat 12.00’yi gösterdiğinde coşkulu kalabalığın üzerine serpildi. Konfetilerin serpilmesinden saniyeler öncesinde ise ünlü ”kristal küre” etkinliği gerçekleşti.

Yeni yıla girmeye saniyeler kala kristal küre, katılımcıların tek bir ağızdan geri sayımı sırasına düşerek yüz yılı aşkın süredir devam eden bir geleneği yerine getirdi.

Polise ”çaylak” desteği

Olası bir terör saldırısına karşı günler öncesinden bölgede yoğun güvenlik önlemleri alan New York polisi, etkinliğe katılamak isteyen yaklaşık bir milyon kişinin arandıktan sonra Times Meydanı’na girmelerine izin verdi. Meydana bağlı 17 bloğu trafiğe kapatan polis, gözetimlerini etkinlik boyunca havadan ve karadan sürdürdü. New York polisine ”çaylak” olarak nitelendirilen yaklaşık bin 500 Polis Akademisi mezunu da yardım etti.

Geleneksel havai fişek gösterisi ise en iyi Brooklyn Prospect Park, Central Park, New York Limanı ve Özgürlük Adası’ndan izlendi. (A.A)

dan izlendi.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve ünlü şarkıcı Lady Gaga yeni yılı böyle kutladılar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?