Titanic’in yönetmeni Everest’ten derine dalacak

Titanic ve Avatar filmlerinin yönetmeni James Cameron dünyanın en derin yerine dalmak için hazırlıklarını tamamladı.

National Geographic’in yürüttüğü bir proje kapsamında, önümüzdeki birkaç gün içindegerçekleştirilecek olan dalış, Pasifik Okyanusu’nda, bulunan Mariana Çukuru’nda yapılacak.

Mariana Çukuru’nun derinliği, 8 bin 800 metre ile dünyanın en yüksek dağı olanEverest’ten bile daha fazla, tam 11 bin metre.

Dünya üzerinde bilinen en derin noktaya yapacağı bu dalışı, tek kişilik bir denizaltı aracıyla gerçekleştirecek olan Cameron’ın, su altında yaklaşık altı saat kalacağı açıklandı.

Ünlü yönetmenin hazırlıklar için çok uzun süredir titiz bir biçimde çalıştığı belirtildi. Yönetmenin dalış sırasında hem bilimsel araştırma için malzeme toplayacağı, hem de üç boyutlu kamerayla çekim yapacağı ifade edildi.
Görüntülerin “Titanic 3D” ismiyle filmleştirilmiş hali, Nisan ayında seyirciyle buluşacak,galasıysa 27 Mart’ta Londra’da yapılacak.

James Cameron, daha önce Kuzey Atlantik’teki Titanic yolcu gemisinin batığına 33 kez dalış yapmıştı.

BATIĞIN EN DETAYLI HARİTASI

Bu arada araştırmacılar, sonar sistem ve robotlar kullanarak Titanic batığının ilk kez kapsamlı bir haritasını çıkardı.

AA’nın haberine göre, deniz tabanında 5 kilometreye 8 kilometrelik bir alanda yayılmış gemi parçalarının ve yüzlerce eşyanın yerini gösteren harita, aynı zamanda asla batmayacağı düşünülen Titanic’in 100 yıl önce ilk yolculuğunda bir buz kitlesine çarparak parçalandığı gece neler olduğuna dair de yeni kanıtlar sunuyor.

Çalışmalara 2010 yılında başlayan araştırmacılar, haritanın geminin kıçının çarpışmadan sonra batmak yerine helikopter pervanesi gibi döndüğünü gösterdiğini söyledi.

Harita, geminin nasıl parçalandığı, nasıl battığı ve tasarımında önemli bir hata yapılıp yapılmadığı gibi sorulara da ışık tutacak. Haritadan elde edilen bilgiler yardımıyla geminin batışının canlandırılacağını belirten araştırmacılar, geminin parçalarının yüzeye çıkarılarak birleştirileceğini ifade etti.

İngiltere’nin Southampton kentinden 10 Nisan 1912’de New York’a yola çıkan Titanic, 15 Nisan’da bir buz dağına çarpıp 2 bin 228 yolcu ve mürettebatıyla Kuzey Atlantik’in buz gibi sularına gömülmüş, yaklaşık bin 500 kişiye mezar olmuştu.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?