Toyota krizinin arkasında ABD mi var?

ABD otomotiv sektörünün içinde bulunduğu kötü durum Japonların aklına, “Toyota’nın sıkıntısının arkasında ABD mi var?” sorusunu getirdi

Japon medyası, otomotiv şirketi Toyota’nın fren arızası çıkan Prius model araçları geri çağırmaya hazırlandığını bildirdi.
         Yomiuri gazetesinin adını açıklamadığı kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, Toyota dün, yeni model melez motorlu Prius araçlarını geri çağırmaya karar verdi ve bu konuda ülkedeki bayilere bilgi verdi.
         Gazete, Toyota’nın, Japon hükümetiyle danışmalarda bulunduktan sonra konuyla ilgili gelecek hafta başında açıklama yapacağını yazdı. Kyodo haber ajansı ve TV Asahi de benzer haberleri verdiler.
         Kyodo, şirketin, bayilere bilgi vermeye başladığını ve Japonya’da en az 170 bin adet aracın geri çağırmaya konu olacağını duyurdu.
         Toyota sözcüsü Ririko Takeuchi, medyada çıkan haberlerle ilgili olarak, “Hazırlayacağımız plan üzerinde yakında açıklama yapacağız” dedi.
         Toyota’nın ABD grup Başkan Yardımcısı Bob Carter da yaptığı açıklamada, şirketin ABD’deki bayilere gönderdiği mesajda, Prius’daki sorunun giderilmesi için bir plan üzerinde çalıştığını ve gelecek hafta başında daha ayrıntılı bilgi vereceğini belirtti.
         ABD’de, Prius aracına sahip 100’den fazla kişinin, aracı engebeli yollarda kullandıkları zaman fren sisteminin anlık olarak işlevini yitirdiği yönünde şikayetler alındığı kaydedildi. ABD hükümeti, bu araçlardaki fren sorununun dört kazaya ve iki hafif yaralanmaya yol açtığından şüphelendiğini açıklamıştı.
         Japonya’da da Prius aracı sahibi onlarca kişi frenle ilgili şikayette bulundu.
         Fren sorunu, geçen yıl Mayıs ayında satışa çıkarılan ve Japonya ile ABD’de satılan 270 bin Prius aracı etkiliyor. En fazla satan hibrid araç konumundaki Prius’un yeni modeli, Mayıs ayından bu yana 60 ülkede 300 bin adetten fazla sattı.

“SORUNLARIN ARKASINDA ABD Mİ VAR?”
Dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota’nın, bazı modellerindeki gaz pedalı ve paspas sorunu yüzünden milyonlarca aracını geri çağırması ve ardından Prius’da da fren sıkıntısı ortaya çıkması, Japonların aklına, “Toyota’nın sıkıntısının arkasında ABD’nin tepkisi mi var?” sorusunu gündeme getirdi.
         Toyota’nın araç güvenliği eleştiri konusu olmasına rağmen, Japon vatandaşları halen büyük oranda Toyota’dan gurur duyuyorlar. Çok sayıda Japon, ABD’de Toyota’ya baskının, Amerikalı otomotiv şirketlerine destek vermek ve Japon şirketini yaralamak için bir taktik olup olmadığını sorgulamaya başladı.
         Tokyo’da bir restoranda çalışan Hiroyuki Komiya, “Sanırım Amerikalılar abartılı davranış gösteriyorlar. Belki dünyanın bir numarası Toyota’nın başındaki sorun Amarikalı rakipleri için büyük bir fırsat” değerlendirmesinde bulundu.
         Bir teknoloji şirketinde çalışan Masahiro Yasunaga, “Toyota o kadar büyük ve ünlü ki, bu yüzden kolay bir hedef. Toyota markası yara aldı ancak, medyadaki haberler çok fazla” dedi.
         Bazı Japonlar, ABD’li otomotiv şirketi General Motors’un (GM) iflasının yeniden organizasyonundan sonra hükümetin bu şirketin yüzde 60,8 hissesine sahip olduğu bir dönemde, Toyota’ya yönelik eleştirilerin arkasında Amerikalı siyasi güçlerin olduğundan şüpheleniyorlar.
         Emlakçı Atsushi Kasai, 2009 model Prius’u olduğunu, frenle ilgili muhtemel sorunlar konusunda kaygısı bulunmadığını ifade etti. Kasai, bütün medyanın, dünya ekonomisindeki önemli yeri nedeniyle dikkatini Toyota’ya yönlendirdiğini ve belki bir parça “kıskançlık” olabileceğini düşündüğünü belirtti.
         Bu görüşlere rağmen, Toyota’ya Japonya’dan da eleştiriler yöneltiliyor.  Japon medyası, Toyota Başkanı Akio Toyoda’nın, dünyanın en büyük otomotiv şirketinin ününe leke süren geri çağırmalar konusunda yaptığı açıklamayı “gecikmiş ve ikna edici olmayan” bir açıklama olarak değerlendiriyor.
         Japonya Ulaştırma Bakanı Seiji Maehara da, Toyota’ya, Prius’daki fren sorunu nedeniyle geri çağırmayı düşünmesi çağrısında bulundu ve şirketin araç sahiplerini daha fazla önemsemesi gerektiğini söyledi.
         Ülkenin önde gelen ekonomi gazetesi Nikkei, ABD’de korumacılığın arttığı göz önüne alındığında Toyota’nın sorunlarını hızlı çözmesi gerektiğini vurguladı.

AMERİKALILARIN TOYOTA’YA GÜVENİ SÜRÜYOR
Toyota’nın yaşadığı bütün sıkıntılara rağmen, ABD’de yapılan bir kamuoyu yoklaması Amerikalıların şirkete olan güveninin sürdüğünü ortaya çıkardı.
         ABC televizyonunun 28-31 Ocak’ta 1,012 kişiye telefonla ulaşarak yaptığı araştırmaya göre, katılanların yüzde 63’ü halen Toyota lehine oy verdi.  Araştırma, ayrıca katılımcıların yüzde 72’sinin gaz pedalı sorununu halledilebilir bir sorun olarak gördüğünü ve yine yüzde 72’sinin bu gelişmelerin, yeni bir Toyota alıp almama konusundaki düşüncesini etkilemeyeceğini ortaya çıkardı.
         Araştırmanın, Prius modelindeki fren arızalarıyla ilgili sorun ortaya çıkmadan önce yapıldığına işaret edildi.
         Japonların, Toyota, Honda ve Sony markaları ABD’de en fazla güvenilen markalar olma özelliğine sahip bulunuyor. Toyota, araçlarının büyük bölümünü ABD’de üretiyor. Geçen ay ABD otomotiv piyasasında yüzde 14 paya sahip Toyota, GM ve Ford’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor.
         Toyota, finansal krizin çıktığı 2008 yılında GM’yi geçerek dünyanın en büyük otomotiv şirketi unvanını ele geçirmişti.

Kaynak: Milliyet

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?