Trabzona kim dur diyecek

İnsan Trabzonsporun son 15 yılını görünce ne yapar eder bir noktada intihar edecek birşey yapar diye düşünmeden edemiyor ama ilk kez bu kadar dengeli bir izlenim veriyor bordo-mavili camia. Başlarında o kadar aklı başında bir teknik direktörleri var ki, sanırım bu kez olacak.

96’dan bu yana havaya girdiği her sezonda kendini imha etmeyi bir şekilde başardı Trabzonspor. Özellikle Ersun Yanal’la başladığı sezon, iyi giderlerken hocayı kovmasalar, belki 71 puanla şampiyon olan Beşiktaşı geçebilirlerdi. Şu anki puan ortalamasıyla devam ederlerse sezonu 83 puanla tamamlayacaklar. Rekabetin arttığı, şampiyonluk puanının 2007de 70, 2009da 71’e kadar düştüğü bir Süper Lig için olağanüstü bir rakam. İnsan Trabzonsporun son 15 yılını görünce ne yapar eder bir noktada intihar edecek birşey yapar diye düşünmeden edemiyor ama ilk kez bu kadar dengeli bir izlenim veriyor bordo-mavili camia. Başlarında o kadar aklı başında bir teknik direktörleri var ki, sanırım bu kez olacak.

Şenol Güneşin maç sonu demeçlerine çok önem veriyorum. Camianın tansiyonunu çok başarılı regüle ediyor. Umut Bulut ve Engin Baytar vakalarını krize dönüştürmeden çözdü. Elinde bolca bulunan yetenekli fakat problemli futbolcu grubunu çok iyi idare ediyor ve maksimum verimlilik alıyor. Teknik direktörlük mesleğinin sadece idman yaptırıp taktik vermekten ibaret olmadığını, aynı zamanda 24 kişilik bir insan grubunu doğru şekilde yönetmeyi gerektirdiğini gösteriyor hepimize. Burak Yılmaz’dan aldığı verim bunun en büyük kanıtı sanırım.

BURSANIN VOLKAN SORUNU

Anadolunun son devrimcisi Bursada teknik direktör Ertuğrul Sağlam, Volkan Şen krizini çözmede Şenol hoca gibi başarılı olamazsa irtifa kaybetmeleri durmayacak. Ertuğrul hocanın maç sonu röportajlarını ve vücut dilini çok sağlıklı bulmuyorum birkaç haftadır. Umarım devre arasında güç ve moral depolamanın yanında takımın psikolojisini de tamir edebilirler. Son 15 maçında yalnızca 3 galibiyet alabilmiş yeşil beyazlılar. Tribünler ve şehir şampiyonlar liginde başarılı olamayan takımlarına sahip çıkarak çok iyi bir sınav verdi. Şimdi reaksiyon verme sırası teknik ekip ve futbolcularda. Volkan Şen sorununu nasıl çözecekleri bu sezonki akibetlerini belirleyecek bence. Bazen bir futbolcu üzerinden bütün takıma mesaj vermeniz gerekebilir. Bunu geçen sezon devre arasında Fenerbahçe Colin Kazımla yaptı ve devamında müthiş bir ikinci yarı geçirdi. Yaşadığı dramatik 34. haftayı bir kenara bırakırsanız ikinci yarının en başarılı ikinci takımıydı sarı lacivertliler.

AYKUT HOCANIN KREDİSİ

Aykut Kocamanla çok doğru bir yolda ilerleyen Fenerbahçe, tabiki de o yola mayın koyanlarla dolu. Medya baskısına dayanmakta pek başarılı sayılmaz Aziz Yıldırım, ancak bu kez, ilk defa olarak, göğüs gererse teknik direktörüne, çok başarılı yıllar bekliyor Kadıköy ekibini. Alışılmış Türkiye şampiyonluklarından bahsetmiyorum, çok daha büyükleri! Daha önceki takımlarında olduğu gibi çok paslı bir futbol anlayışını yerleştirmeye çalışıyor Aykut hoca, bu kez daha yetenekli futbolcularla. Ancak bu oyunda zayıf halkalar çok daha fazla göze batar başka türlü oyun tarzlarına nazaran. Oraları tamir etmek için de birkaç yıl avans verilmeli kendisine. Özellikle sol kanattaki sorunlarını çözmede acele etmeliler.

FLORYA CEHENNEMİ

Galatasaray için değil bir paragraf, kitap yazmak gerekir bu günlerde. Ama yeterince tez yazan var içlerinde, başkasına ihtiyaçları yok. Sarı kırmızılı ekibin tek sorunu futbolcu kalitesi değil. Floryadaki sağlıksız yapı değişmediği sürece kaliteli futbolcuları getirseniz bile ya üç ay sonra kadro dışı bırakırsınız, ya da verim alamadan yok pahasına satarsınız. Adnan Polat çok büyük işler yapıyor bu kulüp için. Buna vicdanı olan kimsenin itiraz edeceğine inanmıyorum. Ancak futbol konusunda o kadar çok hata yaptı ki, lokomotifi futbol olan bir kulüpte kendisini sevenler dahi onu korumakta zorluk çekiyor. Devre arasında kimler transfer edilecek şimdilik bilmiyoruz ancak rakiplerini problemli futbolcularından kurtarma konusunda bu kadar sağlam bir özgeçmişe sahip olunca insanın aklına ister istemez Colin Kazım ve Volkan Şen geliyor.

KARABÜK HAKETTİĞİ YERDE

Futbol federasyonunda görevli olsam haddime bakmadan proje önerirdim üst yönetime. Karabük üzerine bir örnek olay incelemesi oluşturalım ve bütün Süper Lig ve Bank Asya Ligi takımlarının yönetimlerine sunum yapalım diye. Süper Lige yükselen takımların 15 transfer yapıp hocalarını değiştirmesini çok büyük haksızlık görmüşümdür hep. Başarıyı yakalayan teknik ekip ve futbolcu grubunu üst ligde oynamakla ödüllendirmek yerine kovarak cezalandıran takımların tekrar düşmesini isterim hep. Nitekim bu yolu seçen Konya ve Buca düşme hattında. Karabükse kendilerini üst lige çıkaran hocalarına o üst ligde başarılı olma şansını verdi ve şu an lig altıncısı. İdeal onbirlerinde Muhammet Özdin, Birol Hikmet, Hakan Söyler gibi geçen seneden kalma futbolcuları kullanıyorlar. Ve tabi yılın flaş oyuncusu Emanuel Emenike’yi. Umarım geçen sezonun devre arasında Sercanını satmayan Bursa gibi davranır ve oyuncularını kurda kuşa yem etmezler.

Burak Tezel
www.alaturkaonline.com
http://dikinefutbol.blogspot.com/2010/12/trabzona-kim-dur-diyecek.html

2 YORUMLAR

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?