Trafik Kazalarını Önlemek İçin Cep Telefonlarına Yeni Yasak

Ulusal Ulaşım Güvenliği Dairesi, Amerika’da tüm sürücülerin araç kullanırken cep telefonlarını kapamaları önerisinde bulundu. Trafik kazalarının nedenlerini araştıran daire, Amerika’daki tüm eyaletlerde acil durumlar dışında tüm kişisel elektronik aygıtların kullanımının yasaklanmasını istiyor.

Yasak, ele alınmadan konuşulan telefonları da içerirken sürücülere yol bulmalarında yardımcı olan navigasyon cihazlarının kullanımına kısıtlama getirmiyor. Daireden yapılan açıklamada cep telefonu yasağının trafik kazalarının sayısını ve ölüm vakalarını büyük oranda düşüreceği bildiriliyor.

Elissa Schee’nin kızı, cep telefonuyla konuşurken dikkati dağılan bir kamyon sürücüsünün çarptığı okul otobüsünde öldü. Schee, “Margay otobüste kalan tek çocuktu ve kazada öldü,” diyor.

Dikkati dağılan sürücülerin yaptığı kazalarda çok sayıda kişi yaşamını yitiriyor. Bunlardan biri de, kendisi sağ kalan ama kazada ailesini kaybeden Jacy Good: “Annem ve babam olay yerinde öldü. Bense nefes alamıyordum. İlk 36 saatten sonra kimse yaşayacağıma inanmıyordu.”

Missouri’deki bu kazadan sonra, Ulusal Ulaşım Güvenliği Dairesi, araç kullanırken cep telefonuyla konuşma ve mesajlaşmanın yasaklanmasına ilişkin önerisini açıkladı. Genç bir sürücünün 11 dakikada 11 mesaj yazdıktan hemen sonra yaptığı bu kazada iki kişi ölmüş, 38 kişi de yaralanmıştı.

Ulusal Ulaşım Dairesi’nden Deborah Hersman,  “Trafik kazaları birkaç saniye içinde oluyor. Dikkatinizi sürekli yola vermeniz gerekiyor. Direksiyon başındayken hangi telefon konuşmasının ya da mesajın sonunuzu hazırlayacağını bilemezsiniz,” şeklinde konuşuyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Dairesi’ne göre sürücülerin %90’ı mesaj, %60’ı da cep telefonu yasağını destekliyor. Ancak sürücülerin %80’i telefon konuşmalarına devam ediyor.

Rass Rader, “Sürücüler bunun büyük bir sorun olduğunun farkında ancak kendilerini diğer sürücülerden iyi gördükleri için bu kötü alışkanlığa devam ediyorlar. Trafik canavarlarının cezalandırılması gerekiyor,” diyor.

Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nden Russ Rader, sürücülerin dikkati zaten başka birçok etken nedeniyle dağıldığından, cep telefonu yasağının trafik kazalarını azaltmadığını, sigorta maliyetlerini düşürmediğini söylüyor.

Ancak Rader ve diğer uzmanlar kaza önleme teknolojisinin fark yaratabileceği görüşünde. Olası bir çarpışmayı sezdiğinde otomatik olarak fren yapan bu Volvo otomobilin düşük hızda kaza yapma riski, diğer araçlara göre çok daha düşük.

Rader, “Bu, aracın sağladığı yararlardan biri çünkü sürücüler acil durumlarda her zaman doğru olanı yapmıyor.”

Kendi kendini süren araçlar henüz üretilmedi, bu yüzden de Amerikan hükümeti şimdilik cep telefonu yasağıyla yol emniyetini artırmayı umuyor.

(VOA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?