Trump: ‘Flyn’in Faaliyetleri Yasaldı Yalan Söylediği İçin Kovmak Zorunda Kaldım’. Trump  Flyn’in eylemlerinin yasal olduğunu, kendisini yalan söylediği için görevden aldığını söyledi.

Trump: ‘Flyn’in Faaliyetleri Yasaldı Yalan Söylediği İçin Kovmak Zorunda Kaldım’

Amerika Başkanı Donald Trump, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Cuma günü Rusya soruştırmasıyla ilgili verdiği ifadede FBI’a yalan beyandan bulunduğunu Kabul eden eski ulusal güvenlik danışmanı Flyn’in eylemlerinin yasal olduğunu, kendisini yalan söylediği için görevden aldığını söyledi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “O’nu başkan yardımıcısına ve FBI’a yalan söylediği için kovmak zorunda kaldım. Bu yalanlardan sorumlu olduğunu kabul etti. Bu utanç verici, çünkü geçiş sürecindeki faaliyetleri yasaldı ve gizleyecek hiçbir şey yoktu” dedi.

FBI’a yanlış beyanda bulunmakla suçlanan Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Cuma sabahı hakim karşısına çıkarak verdiği ifadede, hakkındaki suçlamayı kabul etmişti.

ABD Başkanı Trump, Flynn’in mahkemede verdiği ifades sonrasında yaptığı ilk açıklamada seçim kampanya ekibi ile Rusya arasında ‘asla gizli bir anlaşma olmadığını’ söyledi.

Cumartesi günü New York’a gitmek üzere Beyaz Saray’dan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada “hiçbir bir anlaşma yoktur” diyerek Twitter’daki ifadesini tekrarladı.

Flynn, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve diğer üst düzey yetkililere, Rusya’nın Washington büyükelçisiyle yaptığı görüşmeler hakkında yalan beyanda bulunduğu gerekçesiyle, göreve gelmesinin üzerinden bir ay geçmeden Başkan Trump tarafından görevden alınmıştı.

Amerikan yasalarına göre, Flynn’in itiraf ettiği suçun cezası beş yıla kadar hapis cezası olabiliyor. Ancak bunun altı aya kadar hapis cezası da olmadı yine yasalar uyarınca mümkün. Ancak bu tavsiye edilen ceza. Flynn’in iddia makamıyla işbirliği yapmasının, ‘soruşturmaya önemli katkı’ sağladığına kanaat getirildiği takdirde, ceza indirimine gidilebiliyor.

Reklamlar

Facebook Yorumları

yorum

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?