Trump, İspanya’ya Sahra Çölü boyunca duvar inşa etme tavsiyesi verdi

İspanya, ABD Başkanı Donald Trump’ın kendilerine Akdeniz’deki göçmen krizini önleme amacıyla Afrika’daki Sahra Çölü boyunca bir duvar inşa etmelerini önerdiği açıklandı.

Guardian gazetesinin haberine göre, açıklamayı başkent Madrid’de bu hafta yapılan bir öğle yemeği etkinliğinde İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell yaptı.

‘SAHRA SINIRI BİZİM MEKSİKA’YLA OLAN SINIRIMIZDAN BÜYÜK OLAMAZ’

Borrell’e göre İspanyol diplomatların Sahra Çölü’nün 4.828 km boyunca uzandığını işaret etmesine rağmen Trump bu şüpheleri şu ifadelerle karşıladı: Sahra sınırı bizim Meksika’yala olan sınırımızdan büyük olamaz” dedi.

Trump 2016’da Başkan seçilmeden önce destekçilerine ABD-Meksika sınırına ‘büyük ve güzel bir duvar’ inşa etme sözü vermişti.  ABD-Meksika sınırı yaklaşık 3.218 km uzunluğunda. 

 Trump’ın İspanya’ya yaptığı önerinin gerçekleşmesi zor ihtimal zira İspanya’nın Kuzey Afrika’da sadece iki küçük toprak parçası —Ceuta ve Melilla- bulunuyor. Bu da Trump’ın önerdiği duvarın yabancı ülke toprakları içinde inşa edilmesi gerektiği anlamına geliyor.

İspanya Dışişleri Bakanlığı ise İspanyol bakanın açıklamasını doğruladı ancak ayrıntılı yorum yapmayı reddetti. Bir bakanlık sözcüsü “Bakanın söylediklerini doğrulayabiliriz ancak açıklamayla ilgili başka yorum yapmayacağız” dedi.

Haberde Trump’ın söz konusu öneriyi haziran ayında Borrell’in de katıldığı  İspanya Kralı Felipeve  Kraliçe Letizia ile Beyaz Saray’da yaptığı görüşmede yaptığının düşünüldüğünü de aktardı.

İspanya’ya bu yıl deniz yoluyla 33.600’den fazla sığınmacı ulaştı. Bunlardan 1.723’ü yolda hayatını kaybetti. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine oranla 3 kat fazla.

İspanya’nın sosyalist Başbakanı Pedro Sanchez İtalya ve Malta’nın almayı reddettiği Aquarius gemisindeki 630 sığınmacıyı kabul ederek takdir toplamıştı.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?