Trump kendi kendinin doktoru: ‘Sağlığı başkanlığa müsaittir’ raporunu bizzat yazmış

Trump kendi kendinin doktoru: ‘Sağlığı başkanlığa müsaittir’ raporunu bizzat yazmış

ABD Başkanı Donald Trump’ın fiziksel ve zihinsel sağlığıyla ilgili iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Trump’ın uzun zaman kişisel doktorluğunu yapmış olan Harold Bornstein, CNN’e çarpıcı iddialarda bulundu. Buna göre mültimilyarder işadamı, 2015’te Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayları arasına katılmak için sunduğu sağlık raporunu bizzat kendisi yazmış.

‘BAŞKANLIĞA SEÇİLEN EN SAĞLIKLI İNSAN’

Bornstein, 2015’te Trump’ın Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylığı için gönderilen mektuptaki ifadelerin kendisine değil, Trump’a ait olduğunu söyledi.

Trump’ın son bir yılda 7 kilo kaybettiği, kanser olmadığı ve ortopedik protez ameliyatı geçirmediğinden söz eden mektupta, ‘sağlık durumunun hayret verici şekilde mükemmel olduğu, başkanlığa seçilen en sağlıklı insan olacağı’ gibi ifadeler yer alıyordu.

‘TRUMP’IN KORUMALARI KLİNİĞİ BASTI’

“Trump tüm mektubu dikte ettirdi ve ben sadece kendisine mektuba neleri koyamayacağını söyledim” diyen doktor, Trump’ın korumalarının Şubat 2017’de muayenehanesini bastığını ve ABD Başkanı’nın tüm tıbbi kayıtlarının hem orjinallerini hem de tek kopyalarını alıp götürdüğünü de anlattı.

​ Trump ise Bornstein imzalı mektubun yayımlanmasından birkaç hafta önce tıbbi raporun sağlık durumunun mükemmelliğini göstereceğine dair tweet atmıştı.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/672401996826206208

ABD TARİHİNDEKİ EN YAŞLI SEÇİLMİŞ BAŞKAN

​Hızını alamayıp Facebook’tan da ”Muhteşem genlerle kutsanmış şanslı bir insanım” mesajını paylaşan Trump, sonrasında ABD tarihindeki en yaşlı seçilmiş başkan oldu.

ZİHİNSEL SAĞLIK MUAYENESİ

70 yaşındaki Trump, zihinsel sağlığıyla ilgili spekülasyonlar üzerine de ocak ayında 3 saatlik bir muayeneden geçti.

‘ABD Başkanı’nın Beyaz Saray doktoru’ sıfatını taşıyan Ronny Jackson, ”Zihinsel kabiliyetleri ve nörolojik fonksiyonlarıyla ilgili hiçbir endişem yok” açıklamasını yaptı.

Bunun üzerine Trump’ın martta Gazi İşleri Bakanı adayı yaptığı Jackson, hakkında Beyaz Saray’da görevi suistimal ve kötü yönetim suçlamalarının patlak vermesi üzerine adaylıktan çekildi.

‘3 RAHATSIZLIKLA İLGİLİ İLAÇ KULLANIYOR’

Trump’ın eski kişisel doktoru Harold Bornstein, 1 Şubat 2017’de New York Times’da yayımlanan demecinde, koltuğa yeni oturmuş ABD Başkanı’nın 3 rahatsızlıkla ilgili ilaç kullandığı bilgisini paylaşmıştı.

Bunların kelliğe karşı bir prostat ilacı, gül hastalığı denen cilt rahatsızlığına karşı antibiyotik, yüksek kolestrol ve lipid düşürücü statin olduğunu, yanısıra Trump’ın kalp krizi riskini azaltmak için her gün bebek asprini aldığını belirtmişti.

BEYAZ SARAY: BASKIN DEĞİL, STANDART PROSEDÜR

Ardından 3 Şubat 2017’de Bornstein’ın muayenehanesi basılıp Trump’ın tüm tıbbi kayıtları götürüldü.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, bu durumu, ”Baskın değildi, Başkan’ın tıbbi kayıtlarının Beyaz Saray Tıp Birimi’ne geçmesine yönelik standart prosedürdü” diye savundu.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?