Trump, kendisini eski başkanlarla resmeden tabloyu Beyaz Saray’a astı

ABD Başkanı Donald Trump’ın, kendisini eski başkanlarla aynı masada gösteren bir tabloyu Beyaz Saray’da duvara astırması, sosyal medyada tartışma yarattı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Trump’ın Beyaz Saray’da CBS televizyonuyla yaptığı röportaj sırasında, izleyiciler tabloyu fark etti.

Resimde Trump, eski Cumhuriyetçi başkanlar Abraham Lincoln, Ronald Reagan ve Richard Nixon’la oturuyor.

Arka plandaki kadın figürünün ise ABD’nin olası ilk kadın başkanı olabileceği yorumları yapıldı.

Geçen hafta istifasını açıklayan ABD’nin BM Temsilcisi Nikki Haley’in 2020 başkanlık seçiminde aday adayı labileceğine dair spekülasyonlar yapılıyor.

Tabloyu Twitter’da paylaşan ilk kişilerden biri, Independent Journal Review editörü Josh Billinson oldu.

RESSAM ŞAŞKIN VE MEMNUN

Cumhuriyetçiler Kulübü adlı resim, ressam Andy Thomas’a ait. Missouri’de yaşayan Thomas, Time dergisine, eserinin Beyaz Saray’da sergilenmesine çok şaşırdığını söyledi.

Tabloyu Trump’a Cumhuriyetçi Kongre üyesi Darrell Issa’nın hediye ettiği söyleniyor.

Thomas, “Çoğu zaman, başkanlara verilen hediyeler sergilenmez, bir dolaba sıkıştırılır. Benim tablomun sergilenmesi gerçekten büyük bir ödül” dedi.

DEMOKRAT VERSİYONU

Andy Thomas, tarihi kişilik ve olaylarla ilgili resimleriyle tanınıyor. Thomas’ın bu tablosunun Demokrat başkanlar versiyonu da var.

Sosyal medyada bazı kullanıcılar resmi ‘ucuz’ bulup eleştirirken bazıları da övdü. Bir sosyal medya kullanıcısı İngiliz oyuncu ve komedyen Steve Coogan’ın ünlü karakterine gönderme yaparak “Alan Partridge ABD Başkanı olsaydı, o da kendi tablosunu böyle asardı” dedi. Tabloda photo-shop’la değişiklikler yapanlar da oldu.

ALTIN KLOZET NASİP DEĞLMİŞ

Donald Trump ocak ayında Beyaz Saray’da sergilemek için Guggenheim Müzesi’nden Van Gogh’un Karlı Mazara tablosunu ödünç almak istemişti.

Müze, bu istediğini geri çevirip yerine koleksiyonundaki bir altın klozeti vermeyi önermişti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?