Trump Kudüs’ü İsrail’in Başkenti Olarak Tanıdı. Amerika’nın bu konuda yıllardır izlediği politikayı değiştirdi, ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı.

Trump Kudüs’ü İsrail’in Başkenti Olarak Tanıdı

Trump’ın, özellikle Arap ve Müslüman dünyasıyla Avrupa’dan gelen tepki ve uyarılara rağmen Amerika’nın bu konuda yıllardır izlediği politikayı değiştirdi, ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı.

Trump, özellikle Arap ve Müslüman dünyasıyla Avrupa’dan gelen tepki ve uyarılara rağmen Amerika’nın bu konuda yıllardır izlediği politikayı değiştirdi. Trump kararını açıklamadan gösteriler yapılırken, önümüzdeki günlerde kararın daha da şiddetli protestolara neden olabileceği uyarıları yapılıyor.

Netanyahu: Karar tarihi bir dönüm noktası

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Trump’ın Kudüs kararının ‘tarihi bir dönüm noktası’ olduğunu söyledi. Netanyahu, “Filistinlilerle varılacak herhangi bir barış, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olmasını da kapsamalıdır” dedi.

Associated Press’in haberine göre, yetkililer büyükelçiliğin taşınması için çok sayıda lojistik ve güvenlik detayının yanı sıra yerin belirlenmesi ve inşaat gibi konuların bulunduğuna işaret ederek, bu nedenle büyükelçiliğin en az 3 ya da 4 yıl daha taşınmasının muhtemelen mümkün olmadığını söylediler.

Yetkililer, Trump’ın ABD yasası uyarınca başkanların her 6 ayda bir yaptığı şekilde, büyükelçiliğin taşınmasını erteleyen karara imza atacağını belirtti. Trump’ın büyükelçiliğin taşınmasına yönelik hazırlıklar tamamlanana kadar erteleme kararını uygulamaya devam edeceği kaydedildi.

Amerikalı yetkililer, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasının, bir siyasi mesaj vermek değil ama “tarihi ve mevcut gerçekliklerin” kabul edilmesi anlamına geleceğini ve kentin fiziksel ve siyasi sınırlarında bir değişiklik olmayacağını ifade ettiler. Yetkililer, İsrail hükümetinin hemen hemen tüm kurumlarının ve parlamentonun Tel Aviv değil Kudüs’te bulunduğuna da dikkat çektiler.

Yetkililere göre, Trump’ın konuşmasında Kudüs için “bölünmez başkent” ifadesini kullanmayı planlamıyor.

Gazze’de gösteri

Trump daha kararını resmen açıklamadan bölgede protesto gösterileri düzenlenmeye başladı. Gazze’de yüzlerce Filistinli Başkan Donald Trump’ın açıklaması beklenen kararına karşı gösteri düzenledi.

Gazze sokaklarına düzenlenen protesto gösterisi, Trump’ın açıklamasına yanıt olarak Filistinlilerin bir bütün olması çağrısında bulunan farklı Filistinli gruplar ve militan örgütler tarafından organize edildi.

Protestocular Amerikan ve İsrail bayrakları yaktı, ellerinde Filistin bayrakları ve Kudüs’ü “ebedi başkentimiz” ve “kırmızı çizgi” ilan eden pankartlar taşıdı.

Gazze’yi kontrol eden ve ABD’yle AB tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Hamas da önümüzdeki günlerde daha fazla protesto gösterileri düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Hamas yetkilisi Salah Bardawil, “Filistinlilerin bugün tehlikeli bir yol ayrımında olduğunu” belirterek, “Ya kalacağız ya yok olacağız” ifadesini kullandı. Bardawil, “Trump ya da bir başkası, bizim halkımızın, ülkemizin ve direnişimizin onun planlarını geri püskürtemeyeceğini düşünüyorsa yanılıyor” diye konuştu.

Tillerson: ‘Barış için hala çok iyi fırsat var”

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson temaslarda bulunduğu Brüksel’de konuyla ilgili konuştu. Tillerson, Trump’ın beklenen kararına rağmen Ortadoğu barışı için önlerinde hala “çok iyi bir fırsat olduğuna” inanmaya devam ettiklerini söyledi.

Tillerson, herkesin Trump’ın açıklamasını bütünüyle “dikkatle dinlemesi” gerektiğini söyledi.

Trump’ın barış sürecine “çok bağlı” olduğunu vurgulayan Tillerson, Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner öncülüğündeki heyetin bu konu üzerinde “çok titiz” biçimde çalıştığını belirtti.

Dünyadan tepkiler

Trump’ın açıklamasına dünyadan tepkiler gelmeye de devam ediyor. Pakistan’da iktidar partisi, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planını eleştirerek, bunun dünyada şiddeti alevlendireceği uyarısında bulundu.

Filistin Başkanı Rami Hamdallah da, Trump’ın beklenen kararının “barış sürecini ve iki devletli çözümü yok edeceğini” söyledi.

Hamdallah biraraya geldiği Avrupalı diplomatlara, Amerika’nın kararının “tüm bölgede çatışma ve şiddeti körükleyeceğini” belirtti.

Kremlin de konuyla ilgili endişesini dile getirdi.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “konunun kolay olmadığını” belirterek, Putin’in Filistin lideri Mahmud Abbas’la görüştüğünü ve durumun kötüleşme ihtimaline dair endişesini ifade ettiğini söyledi.

Papa Francis de Trump’ın beklenen kararı konusunda “derin endişesini” dile getirirken, Türkiye de İslam İşbirliği Teşkilatı’nın verilecek yanıtı koordine etmek üzere toplanmasını istedi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise konuyla ilgili henüz bir yorumda bulunmadı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ülkesinin büyükelçiliği Tel Aviv’e taşıma yönünde bir planı olmadığını söyledi. Johnson, “Haberleri endişeyle izledik çünkü bize göre Kudüs İsrail ve Filistinliler arasında müzakere edilmiş nihai bir anlaşmanın parçası olmalı” dedi.

Başbakan Theresa May de aynı şekilde ülkesinin Kudüs konusundaki pozisyonunun değişmeyeceğini belirterek, konuyu Trump’la görüşmeyi planladığını kaydetti. May, “İki devletli çözümü desteklemeyi sürdürüyoruz. Kudüs’ün öneminin farkındayız” ifadesini kullandı.

Reklamlar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?