Trump: Ortadoğu barış planını 4 ay içinde açıklayacağım

Netanyahu ile görüşüp ortak basın toplantısı düzenleyen Trump, bağımsız Filistin yaratması gereken iki devletli çözümü desteklediğini ilk kez dile getirdi.

”Bence en çok işe yarayacak olan iki devletli çözüm, benim hissiyatım bu” vurgusu yapan ABD Başkanı şöyle devam etti:

”Epey ilerleme kaydedildi, İsrail ile Filistinliler bir şey yapmak istiyor. Oldukça süratle harekete geçmeye başlayacağız.”

Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından ABD’nin arabuluculuğunu reddettiğini açıklayan Filistin Yönetimi’nin masaya döneceğinden emin havada konuşan Trump, damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’in öncülüğünde hazırlanan ve Filistin halkını BM tarafından tanınan yasal haklarından mahrum etmeye çalışan ‘Yüzyılın Anlaşması’nı uluslararası topluma sunacakları tarihi de verdi:

”Gelecek iki-üç-dört ay içinde diyebilirim.”

İsrail’in bir Rus uçağını Suriye savunma sistemlerine karşı kalkan yapması sonucu 15 Rus askerinin ölmesi yüzünden Moskova-Tel Aviv hattında yüksek gerilim yaşanırken, Trump’tan İsrail’in Suriye’ye hava saldırıları için ”so derece destekliyoruz” açıklaması geldi.

İsrail’in saldırgan olmaktan başka seçeneğinin olmadığını savunan Trump, Netanyahu’ya ”Sizinleyiz, yüzde 100 sizin yanınızdayız” güvencesi verdi.

Netanyahu, Trump’a ”BM Genel Kurulu’nda hem İran’a karşı güçlü sözleriniz ve güçlü eylemleriniz için hem de İsrail’e olağanüstü desteğiniz için teşekür ederim” diyerek ekledi:

”İsrail’i kimse sizin gibi desteklemedi ve bunu takdir ediyoruz.”

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?