Trump: Rusya, gaz tedarikini kullanarak Almanya’yı kontrol ediyor

Brüksel’deki NATO zirvesi öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile kahvaltıda bir araya gelen Trump. Berlin ile Moskova arasındaki enerji anlaşmasını eleştirdi ve Rusya’nın gaz tedariki vasıtasıyla Almanya’yı kontrol ettiğini savundu.

‘RUSYA’YA MİLYARLARCA DOLAR ÖDÜYORLAR’

ABD Başkanı şu ifadeleri kullandı:

“Sizi korumamaız gereken ülkeye ödenmiş olan milyarlarca dolardan bahsetmemiz gerek. Biliyorsun dünyanın her tarafında bundan bahsediliyor. Diyorlar ki ” Bir dakika, sizi Rusya’ya karşı korumamız gerekiyordu ancak neden Rusya’ya enerji için milyarlarca dolar ödüyorsunuz? Neden NATO’daki ülkelerimiz, yani Almanya enerji ihtiyacının büyük kısmını Rusya’dan karşılıyor?'”

‘ALMANYA TAMAMEN RUSYA TARAFINDAN KONTROL EDİLİYOR’

Ardından Stoltenberg’e  “Almanya ileride neredeyse ülkelerinin yüzde 70’inin Rus doğalgazıyla kontrol edildiği bir yer ülke olacak. Sence bu uygun mu? diyen Trump  “Almanya tamamen Rusya tarafından kontrol ediliyor. Çünkü enerjisinin yüzde 60 ve yüzde 70’ini Rusya’dan alıyor” dedi.

‘ALMANYA ZENGİN BİR ÜLKE’

Ardından  ittifaka daha fazla maddi katkı yapmaları konusunda NATO üyelerine çağrı yapan Trump, ” Bence bu ülkeler bunu (maddi katkıyı) 10 yıllık bir periyodda değil hemen arttırmalı. Almanya zengin bir ülke. 2030 itibarıyla az bir artıştan bahsediyorlar. Bunu hemen yarın bunu yapabilirler ve sorun yaşamazlar” dedi.

‘ÇOK UYGUNSUZ’

Trump ardından sözlerini ” Eğer bakarsanız Almanya Rusya’nın bir esiri. Kömür madenlerini kapattılar, nükleer santralleri kapattılar. Doğal gaz ve petrolün büyük kısmını Rusya’dan alıyorlar. Bence bu NATO’nun ilgilenmesi gereken bir mesele ve çok uygunsuz” diye sürdürdü.

Stoltenberg ise Trump’a ‘NATO üyelerinin farklılıklarına rağmen birlikte çalışabildiği’ yanıtını verdi.

Trump’ın eleştirdiği anlaşma  ‘Kuzey Akım-2’ adlı boru hattının inşasının onaylanması anlaşması.

Rusya’nın Almanya’ya tedarik ettiği gaz miktarını ikiye katlayabilecek olan ve Baltık Denizi’nin atlından geçen boru hattı, Ukrayna ve Polonya gibi transit ülkeleri saf dışı bırakıyor.

Boru hattına ABD’nin yanı sıra  bazı diğer AB üyeleri de karşı çıkıyor. Almanya Başbakanı Merkel, Kuzey Akım-2 parojesinin ‘bir özel ticari girişim’ olduğunu belirtmiş ve Alman vergi mükelleflerinin cebinden proje için para çıkmadığını söylemişti.

TRUMP, MERKEL İLE GÖRÜŞECEK

Trump zirvede Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de görüşecek. Ardından pazartesi günü Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye geçerek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilk kez ikili formatta bir araya gelecek.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?