Trump’ın Meksika Sınırını Kapatma Tehdidi Sürüyor

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırını kapatma tehdidini sürdürüyor. Trump Twitter mesajında, Kongre’nin göç ve güvenlikle ilgili yasal boşlukları doldurmak için gerekli adımları atmaması durumunda sınırı kapatacağını yazdı.

Trump, “Kongre bir araya gelmeli ve sınırdaki yasal boşlukları bertaraf etmeli. Eğer harekete geçilmezse, sınır ya da sınırın büyük bölümleri kapanacak. Bu ulusal bir acil durum” dedi.

ABD Başkanı, ülkenin güney sınırını göç sorunu nedeniyle kapatma olasılığını sık sık dile getiriyor. Geçen Cuma da Trump Meksika’nın yasa dışı göçü engellemek için adımlar atmazsa sınırı kapatacağını söylemişti.

Trump’ın bu tehdidi ticaret sektörü ve iş piyasalarında endişeyle karşılanıyor. Sınırın kapanması milyonlarca yasal geçişi engelleyeceği gibi milyarlarca dolarlık ticari kayba neden olabilir. ABD Ticaret Odası da, kapatmanın olumsuz etkilerini görüşmek üzere Beyaz Saray’la iletişime geçtiklerini açıkladı.

Trump ise Salı günü söylemini yumuşatmış ve Meksika’nın adımlarının ABD sınır kapılarındaki baskıyı hafiflettiğini belirtmişti.

Yönetim, Başkan’ın açıklamasının nasıl eyleme döküleceği üzerinde çalışırken bir açıklama da Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow’dan geldi. Kudlow, hem ticaretin hem güvenliğin gerekliliğine dikkat çekti.

Haber kurumu Christian Science Monitor’ın toplantısında konuşan Kudlow, sınırın kapanması durumunda ekonomik zararın nasıl hafifletileceği konusunu Trump yönetiminin değerlendirdiğini söyledi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?