Tunus’ta gerilim şiddete dönüştü

Tunus’ta devrimin ardından laik-İslamcı gerilimi ilk kez şiddete dönüştü.

Başkent Tunus’un merkezine gelen binlerce İslamcı, ‘radikal İslam’a karşı gösteri yapan liberallerle karşı karşıya geldi. İslamcıların taşlı saldırısı üzerine polis biber gazıyla müdahale etti. Liberal göstericilerin temsilcisi Ben Othman, “Saldırganlar bizi tahrik ediyor ve her sokak başında bekliyorlar” diye konuştu.

İslamcılar, üniversitelerde karma sınıfların kaldırılması ve kız öğrencilerin peçeli çarşaf giymesini talep ediyor. Bin Ali’nin “katı laik” rejimine alışmış Tunus’ta bu durum büyük bir gerilim yaratıyor. Gruplar halen hükümeti olmayan ülkede, yeni anayasanın hazırlandığı Bardo Sarayı’nın önünde bu yüzden sık sık karşı karşıya geliyor. Tunus’ta iktidarın en güçlü adayı Ennahda Partisi kendi bayraklarını taşıyan İslamcı göstericilerle ilgisinin olmadığını açıkladı ve sükunet çağrısında bulundu.

Fransa’nın gençlik ve dayanışmadan sorumlu devlet bakanı olan Arap kökenli kadın siyasetçi Jeannette Bougrab ise Le Parisien’e, “Tunusluların devrimi çalındı. Gidişat çok endişe verici” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?