Türk Bayrağına Yapılan Saygısızlık Hakarete Dönüştü

İkiz Kuleler’in yıkıldığı “Sıfır Noktası” adı verilen bölgenin yakınında cami yapılmasına karşı çıkan ve hazırladığı belgeselin afişinde 11 Eylül saldırılarının faali gibi göstermek amacıyla Türk bayrağı kullanan Christian Action Network (CAN – Hıristiyan Eylem Şebekesi) Türklerden gelen yoğun tepkiler üzerine saygısızlığını hakaret ve siyasi şova dönüştürdü. CAN, 28 Ekim’deki galası yapılacak filmin internet sitesine koyduğu afişindeki Türk bayrağını çıkaracağı yerde yanına Suudi Arabistan, İran, Sudan ve daha çok Türk bayrağına benzeyen Pakistan bayrağı ekledi.

FLORİDALI ÇILGIN PAPAZA ÖZENİYORLAR

ABD’de, merkezi Virginia Eyaleti’nin Forest Kenti’nde bulunan Christian Action Network (CAN – Hıristiyan Eylem Şebekesi)  adlı kuruluş, 11 Eylül terör saldırıların 9’uncu yıldönümünde toplu Kur’an yakacağını duyurup dünyayı ayağa kaldırarak şöhret arayan Floridalı Papaz Terry Jones’u taklit ediyor.


Terry Jones

TÜRK BAYRAĞI ÇIKMADI YENİLERİ EKLENDİ

28 Ekim’de düzenleyeceği gala sonrasında DVD olarak piyasaya sürüceği 45 dakikalık “Sacrificed Survivors: The Untold Story of the Ground Zero Mega Mosque.” ( Kurban Olan Yaşayanlar – Ground 0’a Doğru Söylenmeyen Hikaye) adlı dokümantasyon film için hazırladığı kapağında, Türk Bayrağı’nın Hıristiyanlık karşıtı bir simge olarak kullanınca ABD’deki Türklerden binlerce potesto mektubu alan, Christian Action Network (CAN-Hıristiyan Aksiyon Network) adlı kuruluş Türkleri daha çık kızdırdı.

Domükantasyon filmin afişi ve DVD kapağındaki Türk Bayrağı’nı kaldırması istenen kuruluş, üzerinde değişiklik yaptığı yeni bir afişi ve gelen tepkiler üzerine hazırladığı açıklamayı internet sitesine koydu. Eskisinde sadece bir Türk bayrağı bulunan afişte Türk bayrağını aynen koruyup yanına Suudi Arabistan,  İran, Sudan bayrakları ile daha çok Türk bayrağına benzeyen Pakistan bayrağı ekleyen kuruluş internet sitesinde “filmin afişine radikal İslamcı ve cihad için savaşan ülke bayraklarını koyduklarını” açıkladı.

Müslüman karşıtlığı şov ile sesini duyurmaya çalıştığı sanılan kuruluşun internet sitesindeki açıklamada ayrıca, Türkiye’nin laik kimliğinden uzaklaşıp radikal İslama kaydığı iddia edildi. Christian Action Network’ün internet sitesindeki açıklamada ayrıca, Türkiye’nin  İsrail ve Amerikan karşıtı olarak yön değiştirdiği,  İran, Sudan ile yakınlaştığı ve İran’ın nükleer programına destek verdiği dile getirildi.

Filmin afişinde kullanılması için Türk bayrağının özellikle seçildiği belirtilen açıklamada, bunun nedeninin de Türk bayrağında “İslami yıldız ve ayın” bulunması olduğu, Amerikan Haberalma Teşkilatı CIA’in Dünya Kitapçığı’nda da İslamın sembolü olarak “ay ve yıldızın” verildiği belirtildi.

Suudi Arabistan, Pakistan, İran ve Sudan devlet yonetimlerinin ise şeriat olduğu için bayraklarının afişe konulduğu belirtilen açıklamada, Suriye için oe “her ne kadar laik olsa da radikal İslama destek verdiğinden şüphe yok” ifadesi kullanıldı.


Christian Action Network’ün internet sitesinde
daha önce sade Türk bayraklı afiş yayınlanıyordu

RAYTING VE DİKKAT ÇEKME PESİNDE OLABİLİRLER

CAN’ın bayrak saygısızlığına tepki için başlatılan kampanyaya Türk Hars Birliği Başkan Danışmanı İbrahim Kurtuluş ile birlikte öncülük eden ATAA (Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi) Başkan Yardımcısı Ali Çınar, bayrak skandalının ortaya çıkmasından  sonra proje direktörü Jason Campbell ile görüştüklerini ve Campbell’in kendilerine “bir hata yaptıklarını ve Türk bayrağını afişten çıkaracaklarını” söylediğini belirterek, “Olayı bu boyuta taşımalarının arkasında bilemediğimiz bazı nedenler olabilir” dedi.

Çınar, CAN kuruluşunun 11 Eylül ile ilgili yaptıkları dokümantasyon filmi politize etmeye çalıştığını belirterek, Türk bayrağının filmin afişinden çıkarılması ve özür dilenmesi için bin değil onbinlerce posta ve email ile protestoya devam edeceklerini söyledi.

Hukuki yöntemlere de başvuracaklarını belirten Çınar, CAN’ın internet sitesinden yaptığı  açıklamanın Türkiye’ye ve Türk toplumuna hakaret olduğunu söyledi. Çınar, “Türk bayrağını bu afişten çıkarmamalarını ve diğer Müslüman ülkelerinin bayraklarını da eklemelerini şiddetle kınıyoruz” dedi.

Türkiye’nin uluslaradası terörle mücadelede Amerika ile yakinen çalıştığını belirten Çınar, CAN’ın, Türkiye’yi Amerikan kamuoyunda “şeriatla yönetilen bir ülke gibi göstermeye ve 11 Eylül terör saldırılarıyla bağdaştırmaya” çalışmasının son derece büyük bir hata oldugunu dile getirdi.

TADF’DEN TEPKİ

Merkezi New York’ta bulunan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Genel Başkan Yardımcısı Turgay Kadıoğlu da konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türk bayrağının belgesel kapağında ve posterlerde kullanılmasının kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirterek, bu durumu protesto ettiklerini ve Amerikalı kuruluşa protesto mektupları yazılması konusunda üyeleriyle birlikte harekete geçtiklerini söyledi.

ABD’deki Türkler, “www.christianaction.org” web adresine protesto e-postaları yollayarak Türk bayrağına büyük saygısızlık yapıldığını belirtip bayrağın kapaktan kaldırılmasını talep etmeye devam ediyorlar.

Kampanyaya katılım bilgilerinin bulunduğu konuyla ilgili önceki haberi okumak için tıklayınız.

Süleyman AYAZ / HÜRRİYET-NEW YORK

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?