Türk Boksunun Duayeni Selçuk Aydın ‘la Çok Özel

Turk Boksunun Duayeni Selcuk Aydin Cok Ozel

Türk Boksunun Duayeni Selçuk Aydın ‘la Çok Özel. Türk Boks tarihinin Duayen Boksörü Selçuk Aydın’la Çok Özel Görüştük.

Türk Boksunun Duayeni Selçuk Aydın ‘la Çok Özel

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı boksörü kim diye sorsak, alacağımız tek cevap var. Selçuk Aydın !

Dört Dörtlük Sporcu Selçuk Aydın !

Genç yaşına birçok başarılar sığdıran Selçuk Aydın, Üniversite mezunu olmasıyla da örnek bir sporcu olarak ülkemizi dünyada başarıyla temsil ediyor.

1983 yılında Trabzon’un Akçaabat ilçesine bağlı Çamlıca Köyünde doğan Selçuk Aydın, Karadeniz Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünden başarıyla mezun oldu.1993 yılında başladığı boks yaşantısına Milli takım kaptanlığının yanında ülkesine birçok uluslararası başarılar kazandırdı. Boks sporuna profesyonel olarak devam eden Selçuk Aydın, aynı zamanda Türkiye‘yi temsilen Dünya şampiyonluğu için ringe çıkmayı başaran ilk ve tek sporcu.

Dört Kemer Sahibi Dünya Şampiyonu Boksör !

4 kemer sahibi Şampiyon Boksörümüz Selçuk Aydın Profosyonel Boks kariyerinde , 28 karşılaşmaya çıktı. 26 karşılaşmadan zaferle ayrılan Aydın 18 karşılaşmayı da nakavtla kazandı.

Orta sıklet WBC Gümüş Kemer, Avrupa ve Kıtalararası eski şampiyonu boksörümüz Selçuk Aydın 27 Temmuz’da Almanya’nın Cuxhaven şehrinde Meksikalı boksör Aaron Herrera‘yı 8. Rauntta nakavt etti.

Karşılaşma sonrasında Dünya Şampiyonumuz Selçuk Aydın ile Çok Özel görüştük.

Selcuk Aydin Roportaj

Alaturka Online (A.O.) : Şampiyon, Öncelikle seni tebrik etmek istiyoruz. Gurur kaynağımızsın. Amerika’da kaybedilen iki karşılaşma sonrasında Avrupa’da iki galibiyet. Neler değişti Selçuk Aydın’ın hayatında?

Selçuk Aydın: Teşekkür ederim, ne mutlu bana. Evet Amerika biraz şanssız geçti. Aslında Amerikayı suçlamamak gerek, benim dünyamda olumsuz giden bazı durumlar vardı ve varılan sonuç hezimetten öte değildi. Ancak yaşadığım mağlubiyetler beni bir karar verme aşamasına getirdi ve ondan sonra kendime çeki düzen verdim ve şu anki durum da ortada, eskisinden daha istekli hırslı ve kendine inanan bir Selçuk olarak geri geldim.

Selcuk Aydin Ozel Roportaj (4)

(A.O.):  Kayıplar sonrası sizi üzen olaylar oldu mu? Ya da sizi hırslandıran, motive eden?

Selçuk Aydın: Tabi ki kaybedilen maçlar sonrasında bana bakan gözlerin çok değiştiğini anlamak için fazla çaba göstermeye gerek kalmamıştı, Etrafımdaki sahte yüzlerden arınmak için belki de bu mağlubiyetleri yaşamam gerekiyordu ve şu an üzülmüyorum aksine mutluyum çünkü biliyorum ki dönüşüm muhteşem olacak ve yanımda sülükler olmayacak..

Selcuk Aydin Roportaj 3

(A.O.): Bu karşılaşmayı kazandınız. Bundan sonraki maç programınız nasıl?

Selçuk Aydın: Evet bu sınavı beklenilen şekilde başarıyla geçtik, 27 Eylül’de  Ignacio MENDOZA ile İBF kıtalar arası Şampiyonluk kemeri için dövüşeceğim ve bu maçı kazanmam halinde, ki buna canı gönülden inanıyorum, dünya şampiyonluğuna çok yaklaştırabilecek bir engeli aşmış olacağım.

Selcuk Aydin Ozel Roportaj (2)

(A.O.): Amerika’daki sporseverler sizi bir daha Amerika’da ne zaman ringte görecek?

Selçuk Aydın:  Muhtemelen yeni yılın ilk aylarında tekrar dünya şampiyonluk maçı yapmak için Amerika’ya geleceğime inanıyorum.. Maçtan sonra Showtime Genel Müdürü Steven Espinoza menejerimi aradı,  maçlarımı Amerika’da yayınlamak için sabırsızlandığını söyledi. Önümüzdeki maçtan sonra tekrar Amerika’da dövüşeceğiz.

Selcuk Aydin Ozel Roportaj (5)

(A.O.): Ne kadar süre daha aktif Boks kariyerinizi sürdürmeyi planlıyorsunuz?

Selçuk Aydın:  Belki son yaşadığım mağlubiyetler olmasaydı şu an sporu bırakmış olabilirdim çünkü o zamanlardaki psikolojik durumum spordan uzaklaşmamı sağlamıştı ancak şuan eminim ki dünya şampiyonu olup bütün dünyaya bir Türkün neler basabilecek güçte olduğunu göstermeden bırakmayı düşünmüyorum ve bunu başarabilecek fiziki güce ve tecrübeye sahibim, yaşım da çok müsait..

Selcuk Aydin Roportaj 2

(A.O.): Sonrası için planlarınız neler?  Size örnek olacak sizin başarılarınıza sahip bir boksör hiç olmadı. Siz bu tecrübelerinizi gelecek nesillere nasıl aktarmayı planlıyorsunuz?

Selçuk Aydın:  Sonrasında sınır koymadan uzunca bir süre özgür olmak istiyorum, bunu söylerken şuan bir esaret altında değilim ancak birçok sorumluluklarım var yaptığım sporla alakalı bunlardan dolayı bir nebze kendimi özgür hissetmiyorum bu manada sporu bıraktıktan sonra özgürlüğün tadını çıkarmak amacındayım daha sonrasında deneyimlerimi gerek teknik manada gerekse idareci olarak Türk gençlerine aktarmak amacındayım bu milli takımda yada spor bakanlığında olabilir.

K.T.U.Beden Eğitimi mezunu olduğum için akademik kariyerimin ve teknik ve tecrübe birikimlerimin buna yeterli olacağını düşünüyorum fakat şunu da çok iyi biliyorum  eğitim ömrün sonuna kadar devam eder yani öğrenecek daha çok şeyler vardır mutlaka…

Selcuk Aydin Nakavt

(A.O.): Türkiye’de spor ve sporculara gerekli önem ve destek gösteriliyor mu?

Selçuk Aydın:  Hergeçen gün olumlu yönde ilerlediğini düşünüyorum ancak halen avrupa standartlarını yakalayamadık ve uzunca bir süre yakalayacağımızı düşünmüyorum.

Selcuk Aydin Roportaj 5

(A.O.): Türkiye’de Avrupa;da Amerika’da dünyanın dört bir yerinde dövüştünüz. Gördüğünüz en önemli farklar neler?

Selçuk Aydın:  Türk halkı genelde spor aktivitelerine futbol hariç para harcamaktan hoşlanmayan bir millet (Gülümsüyor)

Şaka biryana spor bir ilgi meselesidir, bulunduğunuz ülkenin yaşam tarzına uygunsa yaptığınız spor ilgi tabiki yüksek seviyede oluyor

selcuk aydin (4)

(A.O.): Amerika’daki okuyucularımıza izin verirseniz biraz da sizin özel hayatınızın kapılarını açalım..

Selçuk Aydın boş zamanlarını nasıl değerlendiriyor?

Selçuk Aydın: Boş zamanlarımda eğer kampta değilsem daha çok doğa aktiviteleriyle geçiririm, sanırım Trabzonlu oluşumunda faktörü küçümsenemez derece memleketimin bitki örtüsü ve doğası eşsiz güzellikleri beni mest ediyor bu yüzden her fırsatta dağ bayır gezerim (Gülümsüyor)

selcuk aydin (5)

(A.O.): En sevdiğiniz yemek?

Selçuk Aydın:  Beni yemek yerken görmelisiniz. (Gülüyor) Sanırım yemek yemeyi seviyorum. Temiz ve hijyenik olduğuna inandığım bütün yemekleri seçmeden yiyebilirim.

Selcuk Aydin Roportaj 4

(A.O.): Selçuk Aydın’ın olmazsa olmazı var mı?

Selçuk Aydın:   O anki enerjime psikolojik durumuma bağlı ancak resme biraz geniş açıdan bakarsak birçok örnekler verebilirim.
Kısa bir örnek titiz ve detaycı birisiyim belki şaşırabilirsiniz ancak bir boksör olarak hijyenin yeri hayatımda çok büyük önem taşır.

selcuk aydin (3)

(A.O.): Selçuk Aydın’ın maç için uğuru var mı?

Selçuk Aydın:  Maneviyata çok önem gösteren birisi olarak, İslamdan esinlenerek 21 yıllık spor hayatımda milyon kez elime badaj sarıp eldiven giymişimdir ve adım kadar eminim herzaman ilk sağ elimle başlamışımdır ringe çıkarken sağ ayağımla girerim, ayakkabılarımı giyerken bile sağdan başlarım.

selcuk aydin (2)

(A.O.): Selçuk Aydın ne zaman evlenecek?  Gönlünde biri var mı?

Selçuk Aydın:  Hayatımda birçok başarılar elde ettim ve güzellikler yaşadım ancak gözle görülmeyen birçok şeyden de mahrum kaldım sürekli seyehatlerde olduğum için evlilik konusunda kayda değer bir adım atamadım ancak aile baskılarına yenik düşmeye başladım, ufukta evlilik görünüyor ancak adayım henüz yok  (Gülüyor)

selcuk aydin

(A.O.): Teşekkür ederiz Şampiyon. Başarılarının devamını diliyor ve seni en kısa sürede Amerika’da ringlerde görmek istiyoruz

Selçuk Aydın:  Tüm ekip arkadaşlarınıza ve Amerika’daki yurttaşlarımıza sevgi ve selamlarımı gönderiyorum. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Alaturka Online 2013 Özel Röpörtaj

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?