Türk buluşuyla horlamaya son

fahri yildiz horlama

Türk buluşuyla horlamaya son. Türk Dr. Fahri Yıldız, “özel çene protezi” ile horlamaya son.

Türk buluşuyla horlamaya son

Horlamaya karşı radyofrekans yöntemi ile önemli gelişmelere imza atan Türk Dr. Fahri Yıldız, “özel çene protezi” ile bu sorunun ortadan kaldırdı.

Almanya’da horlama ve uyku apnesi (nefes kesilme) konusundaki araştırmalarıyla uluslararası üne sahip Kulak, Burun, Boğaz (KBB) uzmanı Dr. Fahri Yıldız’ın horlamaya karşı geliştirdiği yeni sistem büyük ilgi görüyor.

Daha önce de radyofrekans yöntemi ile horlama tedavisinde önemli gelişmelere imza atan Dr. Yıldız, uzman diş hekimleriyle birlikte yeni geliştirdiği “özel çene protezi” ile dünyada birçok çiftin korkulu rüyası olan horlamanın büyük ölçüde azaldığını söyledi.

Tek parça olan protez, arkadaki dişlere takılıyor
Dr. Yıldız, “Özellikle alt çenesi küçük olan ya da geceleri burun tıkanıklığı olmamasına rağmen ağzı açık uyuyan hastalar için bu alet ideal. Geliştirdiğimiz protez sayesinde uyku apnesi yaşayan insanların sorunlarının çoğu zaman ameliyata bile gerek kalmadan çözülebiliyor” diyor.

Nefes kesilmiyor

Horlamanın, cerrahi ve CPAP-Maske tedavilerinin yanı sıra bu protezlerle önlenebildiğini söyleyen Dr. Yıldız, şöyle konuştu: “Köln’de uzman ekiple geliştirdiğimiz, sadece arkadaki alt ve üst dişlere takılan tek parça protez yüzün üzerindeki hastamızda denendi. Kişiye özel hazırlanan bu protezler sayesinde, hem ağız kapalı kalıyor hem de alt çeneyle birlikte dil 5-6 milimetre öne çekilerek horlama ve nefes kesilmesi önleniyor.

Geçtiğimiz yıl verdiğim bir sempozyumda bu protezi ilk kez sundum. Büyük beğeni kazanan özel çene protezini yakında Türkiye’de de tanıtıp, uygulamayı düşünüyorum.”

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?