Türk Dostu Amerikalı Tarihçi Arnold Reisman Yaşamını Yitirdi

Türk dostu Amerikalı tarihçi yazar Prof Türk dostu Amerikalı tarihçi yazar Prof. Dr. Arnold Reisman yaşamını yitirdi.

Türk dostu Amerikalı tarihçi yazar Prof Türk dostu Amerikalı tarihçi yazar Prof. Dr. Arnold Reisman yaşamını yitirdi. Bir süredir tedavi gören Reisman’ın ABD’nin Clevaland eyaletinde vefat ettiği bildirildi.

Türkiye ile ilgili yedi ayrı kitabı yayınlan Reisman, 1934 yılında Polonya’da doğdu. Reisman, 1999-2003 yılları arasında Türkiye’de Sabancı Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ziyaretçi profesör olarak çalıştı. Araştırmalarında teknoloji transferi, epistemoloji gibi alanlara yönelen Reisman, 1933’ten itibaren Almanya’dan sürülmüş olan Alman asıllı profesörler ve bunların bilim ve özellikle Türk Üniversiteleri üzerindeki etkilerini konu alan bir araştırma yaptı.

Hobi olarak heykeltıraşlıkla uğraşan Arnold Reisman; “Who’s Who in America”, “Who’s Who in the World”, “American Men and Women of Science”, “Two Thousand Notable Americans” adli biyografi kitaplarında yer almaktadır ve Amerikan Bilimsel Gelişme Birliği’nin üyesiydi. Arnold Reisman üzerinde çalıştığı Türk Ermeni ilişkileri ile konulu kitabının hazırlığını yapmaktaydı.

“Türkiye’nin Modernizayonu: Nazi Almanyası Mültecileri ve Atatürk Vizyonu” adli kitabı geçtigimiz aylarda Türkiye İş Bankası’nın desteği ile Türkçe çevirisi de basıldı.

Reisman’ın ölümü ABD’de yaşayan Türk toplumunda derin üzüntü yarattı. Reisman’ın yakın dostu Mehveş Sönmez, “Çok iyi dostum ve Türkleri gerçekten seven güçlü destekçimiz Arnold Reisman’ı kaybetmiş olmanın verdiği üzüntü çok derindir. Değerli bir insanı kaybettik. Onu Türk toplumuna daha yakından tanıttığımız için çok mutluyum. Kendisini yazmış olduğu kitapları ile her zaman yaşatıp, anacağız. Hepimizin başı sağolsun. Ailesine sabırlar dilerim” dedi

Ankara Haber Ajansi

Advertisements

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?