Türk dostu siyasetçiye seçim darbesi

ABD’de Temsilciler Meclisi’nin Türk dostu üyesi Jean Schmidt, Cumhuriyetçi Parti’nin Ohio eyaletinde gerçekleştirdiği ön seçimleri kaybetti. Önümüzdeki yıl Kongre’deki koltuğunu kaybetmesi beklenen Schmidt, geçtiğimiz yıllarda Ermeni diasporasının hedef tahtasına oturmuştu.

Dört dönemdir Ohio Eyaleti 2’nci Bölge’den Temsilciler Meclisi’ne seçilen Cumhuriyetçi Schmidt, partisinin önceki gün gerçekleştirdiği ön seçimlerde ağır bir yenilgi aldı. Bölgede düzenlenen seçimleri Irak savaşı gazisi bir doktor olan Brad Wenstrup kazandı.

Schmidt’in seçimleri kaybetmesine neden olan faktörler arasında deneyimli politikacının, Ermeni kökenli Demokrat siyasetçi David Krikorian’la yaşadığı dava süreci de gösterildi.

Krikorian, 2008 yılındaki seçimlerden önce rakibi Schmidt’e yönelik ağır suçlamalarda bulunmuştu. Krikorian, Schmidt’in, Temsilciler Meclisi’nde yapılan bir oylamada, 1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasını öngören bir yasa aleyhinde oy kullanması karşılığında Türkiye’den “kan parası” aldığını iddia etmişti. Schmidt de bu suçlamalar üzerine Krikorian’a dava açmıştı.

ALDIĞI PARAYI GERİ ÖDEMİŞTİ

İddiaların ardından soruşturma başlatan ABD Kongresi Etik Komisyonu ise Schmidt’in, söz konusu dava sürecinde Türk derneklerinden usulsüz para yardımı aldığına hükmetmişti. Komisyon, Schmidt’in, dava masrafları karşılığında kendisine “hediye” olarak verilen yaklaşık 500 bin doları, Türk-Amerikan Meşru Savunma Fonu’na (TALDF) geri ödemesine karar vermişti. Ancak komisyon, kanun dışı herhangi bir davranışta bulunmadığına hükmettiği Schmidt’e başka bir ceza vermemişti.

Schmidt, 2008 yılında, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yaptığı konuşmada, Atatürk’ü övmüş ve New York’taki Türk yürüyüşüne katılmıştı. Schmidt’in bu davranışları, Ermeni diasporasının tepkisini çekmişti.

SCHMIDT – KRIKORIAN ÇATIŞMASININ GEÇMİŞİ
Nisan 2008: Ohio’nun Maderia şehrinden Ermeni kökenli Amerikalı David Krikorian 2’nci Bölge’den bağımsız aday olarak seçim yarışına girdi.

Mayıs 2008: Temsilci Jean Schmidt, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı için bir konuşma yapmak için kürsüye çıktı. Birkaç gün sonra Schmidt Türk Amerikan Birlikleri Federasyonu’na bir konuşma yaptı ve New York’ta her yıl düzenlenen Türk günü yürüyüşüne katıldı.

Ağustos 2008: Ermeni Ulusal Komitesi PAC Krikorian’a destek verdi ancak herhangi bir mali destek sunmadı.

Eylül 2008: Schmidt’in seçim kampanyasına bir kısmı Türk bağışçılardan olmak üzere 20 bin dolar bağış geldi.

Kasım 2008: Schmidt oyların yüzde 44.8’ini alarak Demokrat aday Victoria Wulsin ve Krikorian’ın önünde yeniden seçildi. Birçok Demokrat Schmidt’in zaferi için oyların yüzde 17.7’sini alan Krikorian’ı suçladı.

Mayıs 2009: Schmidt Ohio Seçim Komisyonu’na sunduğu şikayetnamede Krikorian’ın kendisine 1915 olaylarıyla ilgili Türk tezlerini savunması karşılığında “kan parası” aldığı yönünde iftira attığını belirtti.

Mayıs 2009: Schmidt Türkiye’ye geldi, masrafları Türk Amerikan Koalisyonu tarafından ödendi.

Haziran 2009: Bir Türk gazetesinde Schmidt’in kaleme aldığı bir köşe yazısı yayımlandı.

Ağustos 2009: Türk Amerikan Hukuki Savunma Fonu’nun avukatlarından, Schmidt’i Ohio Seçim Komisyonu’nun önünde savunan Bruce Fein, yeminli ifadesinde kurumunun Schmidt’in kampanyasından herhangi bir hukuki ödeme almadığını belirtti.

Ekim 2009: Ohio Seçim Komitesi Schmidt’in lehine karar verdi, Krikorian için bir yazılı kınama yayımladı.

Mart 2010: Krikorian Demokrat Parti 2’nci Bölge seçimlerinde diğer aday Surya Yalamanchili’ye karşı kaybetti. Yalamanchili ise asıl seçimlerde Schmidt’e karşı kaybetti.

Haziran 2010: Schmidt Clermont Mahkemesi’nde Krikorian’a karşı bir iftira davası açtı ve 6.8 milyon dolar tazminat istedi. Dava henüz beklemede.

Temmuz 2010: Krikorian Schmidt’i Kongre Etik Komisyonu’na şikayet etti.

Aralık 2010: Federal Seçim Komitesi Schmidt’in 2009’da Krikorian’a karşı gündeme getirdiği ve Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi’nden yasadışı çıkar sağladığı yönündeki şikayetnameyi reddetti.

Şubat 2011: Kongre gazetesi Roll Call, Kongre Etik Komisyonu’nun Schmidt’le ilgili inceleme başlattığını duyurdu.

Ağustos 2011: ABD Kongresi Etik Komisyonu, Schmidt’in, Türk derneklerinden usulsüz para yardımı aldığına hükmetti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?