Türk dostu vekile 500 bin dolar şoku

ABD Kongresi Etik Komisyonu, Cumhuriyetçi kadın milletvekili Jean Schmidt’in, Türk derneklerinden usûlsüz para yardımı aldığına hükmetti.

Komisyon, Schmidt’in, bazı dava masrafları karşılığında kendisine ‘hediye’ olarak gelen yaklaşık 500 bin doların, milletvekili tarafından, Türk-Amerikan Meşru Savunma Fonu’na geri ödenmesine karar verdi.

2008 yılındaki seçimlerde Ohio’dan bağımsız aday olan ve kendisine karşı yarışan Ermeni kökenli Demokrat siyasetçi David Krikorian’a karşı en az üç dava açan Schmidt, avukatlarına para ödemedi. Avukatlar, faturaları, Türk hükümetinin de desteklediği belirtilen ABD’deki bazı Türk derneklerine gönderdi. Bu dernekler de, masrafları karşılayarak, Schmidt’e dolaylı yoldan finansal destek vermiş oldu. David Krikorian, rakibi Schmidt’in, 1915 Olayları’nın soykırım olmadığı yönünde görüş bildirmesi karşılığında ‘kan parası’ aldığını öne sürüyordu.

Jean Schmidt, mahkeme masrafları için avukatlarına ödenen paraların, ‘hediye’ olarak kendisine gönderildiğini bilmediğini, bu konuda avukatlarının kendisini yanılttığını söyledi. Etik Komisyonu bu nedenle Schmidt’e herhangi bir para cezası vermedi.

HurriyetUSA

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?