Türk-Ermeni Yakınlaşması ABD’nin Bölgedeki Çıkarları İle Uyuşmuyor

Azeri yayın organı Day.Az’a bir röportaj veren Rusya İslam Komitesi Başkanı Haydar Cemal, ABD’nin Türk-Ermeni yakınlaşmasından hoşnut olmadığını söyledi.

ABD’nin Türk-Ermeni yakınlaşmasının bölgede bir Türk-İran işbirliği doğuracağı düşüncesinde olduğunu söyleyen Cemal, “Avrupa çevreleri bir dereceye kadar Türk-Ermeni yakınlaşmasını destekleseler de ABD’nin bu yakınlaşmayı gerçekten istediği söylenemez,” dedi.

Diğer taraftan ABD’nin Ermenistan’ın mevcut durumunu da değiştirmek istediğine işaret eden Haydar Cemal, “Çünkü ABD, Güney Kafkasya’ya NATO üssü kurma planları yapıyor. Bu planların gerçekleştirilebilmesi ve uluslararası toplumun bölgede kurulacak bir Amerikan üssüne yeşil ışık yakması için Azerbaycan ve Ermenistan arasında sıcak çatışma yaşanması gerekiyor. Böylece NATO bölgeye müdahele etme bahanesi elde etmiş olabilecek. Elbette Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan bunun farkında. Hem Ermenistan’daki muhalefetin hem de Ermeni diasporasının Sarkisyan aleyhindeki sert tutumunun sebebi budur,” dedi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serge Sarkisyan’ın Londra’da yaptığı konuşmanın Batı’ya yönelik yapılan bir S.O.S. çağrısı olduğunu söyleyen Rusya İslam Komitesi Başkanı, “Londra’daki konuşmasında Sarkisyan, Ermenistan’ın işgal altındaki Azeri topraklarından çekilmesinden yana olduğunu ve Batı ülkelerinin bu adım sonrasında kendisinin Cumhurbaşkanlığında kalabilmesini garantilemesini istedi,” dedi.

Taner Akçam: Soykırım Yasa Tasarısı Tek Atımlık Tabanca


Ermeni yayın organı PanArmenian.net’e konuşan Taner Akçam, ABD Kongre’sinin 1915 olayları ile ilgili yasa tasarısını onaylamasının tek atımlık bir tabanca olduğunu ve ABD’nin sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını geçirmek yerine tekrar tekrar gündeme getirerek Türkiye aleyhinde baskı unsuru olarak kullanmayı tercih ettiğini söyledi.
“Bu tek atımlık tabancayı bir kereliğine ateşleyip bir kenara bırakmak mı yoksa dolu silahı sürekli bir tehdit unsuru olarak el altında bulundurmak mı daha mantıklıdır?” diye soran Akçam, “Bana sorarsanız ABD yıllardır ikinci seçeneği uyguluyor. Eğer tabanca ateşlenirse bu koz önemini yitirecek,” dedi.

ABD’nin tekrar tekrar gündeme getirdiği sözde Ermeni soykırımı yasa tasarılarının artık sıkıcı olmaya başladığını belirten Akçam, “Bu yıl bu oyunu tekrar izleyeceğiz. ABD 1915 olaylarını Türkiye’ye karşı bir tehdit unsuru olarak kullanarak Türkiye’nin taviz vermesini sağlamaya çalışacak. Bu yıl ABD bu kozu Türk-Ermeni protokollerinin etkinlik kazanması yönünde kullanabilir,” dedi.

Tehdit altında bir Türkiye’nin Ermenistan’a Karabağ konusunda baskı yapamayacağına işaret eden Akçam, “Nisan’a kadar Ermenistan oldukça rahat bir konumda olacak ve Karabağ probleminin çözümü yönünde herhangi bir adım atmayacaktır,” dedi.

Turkishny.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?