Türk Gıda Sektörü Summer Fancy Food Show ‘a Katıldı

amerika gida fuari new yorkAmerika’ya  ihracatını arttırmak isteyen Türk gıda sektörü Summer Fancy Food Show ‘a Katıldı.

Türk gıda sektörü önümüzdeki üç yıllık süreçte ABD’ye gıda ihracatının 500 milyon doları aşmasını hedefliyor.

Amerika’ya  ihracatını arttırmak isteyen Türk gıda sektörü, New York’ta düzenlenen Summer Fancy Food Show’a 46 firmayla katıldı.

Dünyanın en büyük gıda ithalatçısı ülkesi konumundaki ABD‘ye ihracatını arttırmak isteyen Türk gıda sektörü, New York’ta düzenlenen Summer Fancy Food Show’a 46 firmayla katıldı.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, fuarın ağırlıklı olarak ABD’nin doğu yakasındaki alıcılara hitap ettiğini ve 59 yıldır aralıksız düzenlendiğini belirterek, ülkenin bu en prestijli gıda fuarına milli katılımın, Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde EİB tarafından sağlandığını kaydetti.

30 Haziran-2 Temmuz 2013 arasında düzenlenen Summer Fancy Food Show’da işlenmiş gıda ürünleri, gurme yiyecekleri, içecek ve şekerleme ağırlıklı 180 binin üzerinde ürün sergilendi. Dünya genelinde 2 bin 500’den fazla gıda firmasının stant açtığı fuarı Türkiye’nin New York Başkonsolosu Levent Bilgen, Ticaret ataşeleri Serhan Kara ve Ahmet Canlı da ziyaret etti.

New York Gida fuari Turk Katilimcilar

Türkiye standının tasarımı ise ABD’li fuar idaresinin büyük beğenisini topladı. Her yıl yaklaşık 25 bin profesyonelin ziyaret ettiği ve bünyesinde birçok eğitim programının düzenlendiği fuarın, gıda alıcıları ve tedarikçileri tarafından dünyanın en önemli ticari fuarları arasında değerlendirildiğini belirten Türkmenoğlu, şunları söyledi: “Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda düzenlenen, EİB tarafından organize edilen Summer Fancy Food Show fuarına bu sene 16. milli katılımı gerçekleştirdik. Yaklaşık 2 bin 500 ABD’li ve yabancı firmanın iştirakçi olarak katıldığı, toplam sergi alanının yaklaşık yüzde 32’sinin uluslararası katılıma ayrıldığı bu fuarı, yaklaşık 25 bin alıcı ziyaret etti. Yiyecek ve içecek işleme sektörünün ABD imalat sanayisinin yaklaşık yüzde 17’sini oluşturduğu gözönüne alındığında ihracatçılarımız için ABD, her geçen sene daha da cazip bir pazar haline gelecek gibi görünüyor. Türkiye’nin ABD’ye gıda ürünleri ihracatı 2012 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 10’luk artışla 370 milyon dolara ulaştı. Önümüzdeki üç yıllık süreçte ABD’ye gıda ihracatımızın 500 milyon doları aşmasını hedefliyoruz.”

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?