Türk Heyetinin ABD Gezisi Sürüyor

Türk milletvekilleri ve işadamları, Teksas Amerikan Türk Ticaret Odası ve Turkuaz Center’in organizasyonuyla Amerika’nın Arkansas eyaletinde temaslarda bulunuyor. Türk heyeti Arkansas valisini, eyalet Senatosunu ve Murat Reis denizaltı müzesini ziyaret etti.

Vekiller Senatoda Konuştu

Türk ve Azerbaycanlı milletvekillerinden oluşan heyet önce Arkansas valiliğinin ziyaret etti. Ziyaret sebebiyle Arkansas eyalet senatosunda Türk ve Azeri bayrakları dalgalandı. Milletvekilleri daha sonra Arkansas Senatosunda konuştu.

Müzede Türk ve Amerikan Bayrakları Dalgalanıyor

Heyetin senatodan sonraki adresi Murat Reis Denizaltısı Müzesi oldu.

Önce Amerikan, sonra Türk donanmasında hizmet veren Murat Reis denizaltısı Arkansas eyaletinin Little Rock kentinde su an bir müze olarak hizmet veriyor. Üzerinde Türk ve Amerikan bayrakları dalgalanıyor.

Vekiller TRT Haber’in sorularını da yanıtladı.

“TRT İle Burada Karşılaşmak da Bizim İçin Sürpriz Oldu”

AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, “Burada önemli temaslarınız oldu ve sizi güzel bir sürpriz karşıladı; Türk Denizaltısı Murat Reis, bu konuda neler söyleyeceksiniz?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Teşekkür ederim öncelikle Little Rock’ta TRT ile karşılaşmak bu sürprize yakın bir sürpriz oldu, bizim için. Buradaki Türk toplumunu, Türk okullarını, sivil toplum örgütlerini dolaşıyoruz. Bu arada Litlle Rock’da eyalet parlamentosunu dolaştık. Orada çok iyi bir ilgiyle karşılaştık hatta Senatoda bizi alkışladılar ve tek tek tanıttılar. Bu arada 70’li yıllarda Amerikan donanmasından aldığımız TCG Murat Reis 394 muydu? Numarayı yanlış hatırlamıyorum herhalde. .. Türkiye’den tekrar alıp getirip burada Little Rock’da Razorback adını alarak Murat Reis’i malesef kaldırmışlar ama numarası üzerinde duruyor. Bir de bayrağımız üzerinde dalgalanıyor. O bakımdan güzel bir anı oldu bizim için.”

AK Parti Tokat Milletvekili Dilek Yüksel ise “Ülkeler arası çalışmalar, diyalog faaliyetleri ve ülkeler arası bu gidiş gelişler, dünya barışına da katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Milletvekilleri Ali Boğa, Dilek Yüksel, Mehmet Kerim Yıldız, Gönül Bekin Şahkulubey, işadamları ve Houston Başkonsolosu Cemalettin Aydın’dan oluşan heyet Arkansas’in ardından Oklahoma’da da temaslarda bulunacak. (TRTHABER)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?