Türk iş adamı Murat Köprülü : Donald Trump ile çok uzun bir geçmişimiz var

murat-koprulu-donuald-trump

Türk iş adamı Murat Köprülü, Trump ile Türkler ve göçmenler arasında köprü kuracak.

Türk iş adamı Murat Köprülü : Donald Trump ile çok uzun bir geçmişimiz var

ABD’nin New York kentinde yaşayan Türk iş adamı Murat Köprülü, başkanlık seçiminden zaferle çıkan Cumhuriyetçi Parti‘nin adayı iş adamı Donald Trump ile uzun yıllara dayanan bir dostlukları olduğunu ve yeni başkan ile Türkler ve göçmenler arasında köprü kurabileceğini söyledi.

ABD’de 1949’da kurulan ve Trump‘ın da birçok etkinliğine katıldığı Amerikan-Türk Cemiyetinin (American-Turkish Society) başkanlığını yürüten Köprülü, seçimin ardından değerlendirmelerde bulundu.

Trump’ın seçim zaferini Türkiye-ABD ilişkilerinin geliştirilmesinde yeni bir fırsat olarak değerlendiren Köprülü, seçim kampanyası döneminde Müslümanlarla ilgili açıklamalarıyla tepki toplayan Trump’ın birçok konuda yumuşayacağına inandığını belirtti.

Aile kökleri Osmanlı Sadrazamı Köprülü Mehmet Paşa ve eski Dışişleri Bakanı M. Fuat Köprülü’ye dayanan Köprülü, dünyaca ünlü merhum müzik adamı Ahmet Ertegün ile cemiyetin çatısı altında Trump’ın da katıldığı birçok etkinlik düzenlediklerini ve Trump ile uzun süredir dost olduklarını belirtti.

– Trump, CNN Türk galasının eş başkanıydı

Trump’ın, sahibi olduğu Plaza Otel’de eski Başbakan Tansu Çiller için düzenlenen galaya özellikle katıldığını hatırlatan Köprülü, Trump’ın 2012‘de de Turner Broadcasting Systems ve Doğan Media Grubu’nun CNN-CNN Türk iş birliği için düzenlendiği galada kızı Ivanka Trump ile eş başkan olarak yer aldığını söyledi.

Köprülü, “Gala yapma fikrini rahmetli Ahmet Ertegün ile 2003 yılında ilk konuştuğumuzda başarabileceğimizden emin değildik. Ardından bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir başarı sağlayacağımızı tahmin etmemiştik.” dedi.

– Trump ile göçmenler arasında bir köprü

Ünlü Türk doktor Mehmet Öz‘ün aralarında olduğu kişilerle Amerikan Göçmen Cemiyetini (American Immigrant Society) kurduklarını belirten Köprülü, seçim öncesi göçmen karşıtı sözleriyle öne çıkan Trump ile göçmenler arasında bir köprü kurmak ve göçmen sorununu çözmede Trump’a yardımcı olmak istediklerini kaydetti.

ABD’ye 9 yaşında geldiğini hatırlatan Köprülü, “ABD’de 40 milyon göçmeni ve onların çocuklarını kapsayan yaklaşık 80 milyonluk bir kitlemiz var.” diye konuştu.

Amerikan Göçmen Cemiyeti olarak bir Göçmen Toplum Merkezi açacaklarını ifade eden Köprülü, belediyenin kendilerine bina bağışlayacağını ve yapacakları çalışmanın bir ilk olacağını söyledi. Köprülü, binanın yapımı ve inşasında Türk firmalarının da kendilerine yardımcı olacağını belirtti.

Köprülü, Amerikan Göçmenler Cemiyetinin adresinin de göçmenlerin ABD’de ilk yerleştikleri Aşağı New York bölgesindeki “Avenue of Immigrants“ta (Göçmenler Caddesi) olacağını kaydetti. Köprülü, “Çoğu kimse, ne 6. Cadde’nin diğer adının Avenue of Americas olduğunu ne de New York’ta bir Göçmenler Caddesi bulunduğunu biliyor.” dedi.

Trump’ın başkan seçilmesinin ardından Amerikan Göçmenler Cemiyetinin büyük önem kazandığına işaret eden Köprülü, “Trump’a başkan seçildiği günün sabahında elden mektup verdik. ‘Bu göçmenler sorununu çözmek için sizinle çalışmak istiyoruz’ dedik.” diye konuştu.

– “Trump ile çok uzun bir geçmişimiz var”

Donald Trump ile çok uzun bir geçmişimiz var.” ifadelerini kullanan Köprülü, Trump’ın etrafındakileri de çok yakından tanıdıklarını söyledi.

Köprülü, “Örneğin Rudy Giuliani, belki 30 senedir tanıdığım adam. Bu adamlar hep bizim adamlarımız. Senelerdir hep bu adamlarla birlikte olduk.” dedi.

– “Trump halkın ne istediğini anladı”

Köprülü, Trump’ın seçim zaferini yorumlarken “Trump halkın ne istediğini anladı. Halkın değişim istediğini anladı. Bu, her yerde olan bir şey. Mesela 2002’de Türkiye’de oldu bu. Onun için bu doğal bir sonuç aslında.” ifadelerini kullandı.

İflas ettikten sonra yeniden başarı kazanan bir iş adamı olarak Trump’ı başarılı bulan Köprülü, Trump’ın Amerikalı seçmenin isteğini, düşüncelerini çok iyi anladığını vurguladı.

Köprülü, sözlerine şöyle devam etti:

“Anladı ki burada göçmenler, Amerikalı seçmenin işini alır. Seçimde bunu koz olarak kullandı. Başkanlığa başladığında bence çok yumuşayacak. Müslümanların aleyhinde konuştu diyorlar. Aslında baktığınız zaman adamın Müslüman ülkelerde işi var. Kızı, daha çok bu işleri yürütüyor. Birçok Müslüman memlekette işleri yürüyor. Adam Ivanka’ya çok itimat ediyor.”

Trump’ın seçilmesini Türkiye’nin 2002’deki haline benzeten Köprülü, Trump’ın zaferini “yeni bir çağda bir yenilenme” olarak yorumladı.

Köprülü, Trump’ın zafer kazanarak bütün eski politikacıları, hem Demokrat Partide hem de Cumhuriyetçi Partide yok ettiğini ileri sürdü ve “Bu çok büyük bir başarı. Bunu yapması çok çok önemli oldu. Çünkü eskiler artık üretmiyorlar. Bari gitsinler. Dönsünler evlerine yeter. Bence bu işin en iyi tarafı bu.” diye konuştu.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?