Türk-İş’in mektubuna Şam’dan yanıt geldi

Gazeteci Cüneyt Ünal’a ilişkin Şam’dan mektup geldi.

Türk-İş’in Suriye ordusu tarafından rehin tutulan Cüneyt Ünal’ın sağ salim ülkesine gönderilmesi için Uluslararası Arap İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na 29 Ağustos’ta gönderdiği mektuba yanıt geldi. Şam merkezli ve hükümete yakın bir konfederasyon olan ICATU Genel Sekreteri cevap mektubunda, Ünal’ın ‘rehin’ olmadığını belirterek, Suriye’ye yasadışı yollardan girdiğini öğrendiklerini ifade etti. Mektupta,“Yetkililerin gazeteciyi serbest bırakması için elimizden geleni yapacağız ve en kısa zamanda sağ salim ailesine dönmesini umut ediyoruz” denildi.

Türk-İş gazeteci Cüneyt Ünal’ın serbest bırakılması için hem ICATU’ya hem de Suriye Arap Cumhuriyeti Genel İşçi Sendikaları Federasyonu’ndan yardım istedi. 5 Ağustos’ta gönderilen mektuba ilk olarak Uluslar arası Arap İşçi Sendikaları Konfederasyonu’ndan yanıt geldi.

Merkezi Şam’da bulunan konfederasyonun Genel Sekreteri Rajap Maatouk mektubuna “29 Ağustos 2012 tarihli mektubunuzu büyük bir memnuniyetle aldım ve dış güçler tarafından dayatılan savaştan ötürü acı çeken Suriye halkı ile dayanışma içinde olduğunuzu belirttiğiniz ifadelerinizden ötürü size teşekkür ediyorum” sözleriyle başladı.

“SURİYE ORDUSU KİMSEYİ KAÇIRMAZ, REHİN ALMAZ”

“Sizin gibi biz de bölgenin yabancı kaynaklı trajik bir süreçten geçtiğini ve Arap halkının yerel, bölgesel ve uluslararası güçlerden gelen devrim sömürücülüğünün sonuçlarından dolayı mağdur olduğunu görmekteyiz” diyen Maatouk, şöyle devam etti:

“Kayıp Türk gazeteci ile ilgili olarak Suriye Arap Ordusu’nun kimseyi kaçırmayacağını ve rehin almayacağını garanti ederiz. Yaptığımız görüşmelerin ardından gazetecinin ülkeye mevcut kanun ve yönetmeliklere aykırı olarak yasadışı yollarla girdiğini öğrendik.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Genel Sekreter, yetkililerin gazeteciyi serbest bırakması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, “En kısa zamanda sağ salim ailesine dönmesini umut ediyoruz” dedi.

[email protected]

İŞTE TÜRK-İŞ’İN O MEKTUBU
TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu, merkezi Şam’da bulunan Suriye Arap Cumhuriyeti Genel İşçi Sendikaları Federasyonu (GFTU-FY) ve Uluslararası Arap İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ICATU)’na bir mektup göndererek Suriye Ordusu tarafından rehin tutulan Türk Gazeteci Cüneyt Ünal ile ilgili endişelerini bildirdi.

TÜRK-İŞ mektubunda Ünal’ın sağ salim ülkesine ve evine dönebilmesi için girişimlerde bulunulmasını istedi.

TÜRK-İŞ’e bağlı Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) başta olmak üzere medya camiamızda ve halkımızda büyük endişe uyandıran bu durum ile ilgili olarak TÜRK-İŞ tarafından gönderilen mektupta şunlara yer verildi:

“Suriye’de yaşananları büyük bir kaygıyla izliyoruz. Pek çok Suriyeli kardeşimiz hayatını kaybetti. Savaş koşullarının yıkıcı sonuçları nedeniyle pek çoğu da işlerini ve evlerini kaybettiler. Bu çerçevede, Suriye’de hayatını kaybeden kardeşlerimiz için derin taziyelerimizi ve Suriyeli kardeşlerimizin savaş koşullarından kurtulması ve acil bir şekilde toparlanmaları için dayanışma dileklerimizi iletmek isteriz. Suriye ve bölgedeki durum dramatik bir şekilde kötüye gitmektedir. Sendikaların Ortadoğu’da barış için gösterecekleri dayanışma ve çabanın taşıdığı önem kritik hale gelmiştir. Bildiğiniz gibi Türk gazeteci Cüneyt Ünal iki hafta önce Halep’te kaybolmuştu. Ancak Suriye resmi Televizyonu El-Ahbariye’nin haberine göre kendisinin Suriye ordusu tarafından rehin tutulduğunu anlıyoruz. Tüm Türk toplumu ve özellikle ailesi büyük bir endişe içerisindedir. Bu çerçevede Suriye hükümeti nezdinde yapacağınız tüm girişimler hayati önem ve değer taşımaktadır. Cüneyt Ünal’ın sağ salim evine dönebilmesi için desteğinizi ve dayanışmanızı bekliyoruz. Dayanışma temennilerimizle.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?