Türk kızı Atatürk projesiyle Los Angeles’ta birincilik kazandı

Türk kızı Atatürk projesiyle Los Angeles’ta birincilik kazandı.

Yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinin yarıştığı geleneksel “Ulusal Tarih Günü” etkinliğinin dördüncüsü, 340 öğrencinin katılımıyla Kaliforniya Eyaleti’nin Irvine şehrinde gerçekleşti.

Sierra Vista Okulu yedinci sınıf öğrencisi Alara Dinç, Tarih Projesi yarışmasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Devrimleri üzerine yaptığı çalışma ile birincilik ödülünü kazandı.

Türk kökenli Alara Dinç, Türkiye’yi birçok kez ziyaret ettiğini ve Ulu Önder Atatürk’ü hayata geçirdiği devrimlerin onu çok etkilendiğini ve bu sebeple bu konuda bir proje hazırladığını söyledi.

Yıkılan bir imparatorluktan yeni bir Cumhuriyet ortaya çıkarırken , Osmanlı Alfabesi’nin yerine, Latin Alfabesi’nin Türkçeye uyarlanmış bir biçiminin hayata geçirilmesi, kadınlara seçme ve seçilme hakları kazandırması gibi Atatürk’ün modern, çağdaş bir devlet oluşturmak için kısa sürede hayata geçirdiği birçok devrimi tanıttığı projesi birincilik ödülü kazandı.

alara-dinc-ataturk

Ulusal Tarih Günü’nün bu sene belirlenen “Reform, Reaksiyon ve Devrim” konusunu duyduğunda, aklına Ulu Önder Atatürk’ün geldiğini söyleyen Dinç bu başarısı sonucu eyalet genelinde düzenlenecek olan yarışmada yarışacak. Bu yarışmada da başarılı olması halinde, Maryland‘de düzenlenecek, ulusal yarışmada yarışma hakkını elde edecek.

alara-dinc-ataturk

Amerika genelinde yarım milyondan fazla öğrenci her yıl bu etkinlik kapsamında yarışıyor.

Alaturkaonline Ailesi olarak kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Alaturkaonline.com / Los Angeles

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?