fbpx
Anasayfa Haberler Amerika Türk Kızı Elif Bilgin “Science in Action Award” sahibi oldu

Türk Kızı Elif Bilgin “Science in Action Award” sahibi oldu

Google Bilim Fuarı’nın 2. yılındaScientific American Science in Action Award” ödülünü Türk Kızı Elif Bilgin kazandı.

Türk Kızı Elif Bilgin "Science in Action Award" sahibi oldu

15-16 yaş grubunda finale kalan 15 isim arasında bulunan Elif Bilgin‘in muz kabuklarının biyoplastik üretiminde kullanılmasına ilişkin projesiyle “Science in Action Award” ödülünün sahibi oldu.

Elif Bilgin projesinin, hemen hemen her gün atık olarak kullanılan muz kabuklarının elektrik kablosu yalıtımında kullanılması mümkün yaptığını söyledi. BilginBu yöntem hem doğal dostu hem de maliyeti ucuz. Petrol türevi içeren plastik kullanımı da azaltacak” dedi.

50 bin dolar ödül kazanan Bilgin 23 Eylül’de  birincilik  için Google ‘ın California’daki  merkezinde diğer 15 finalistle yarışacak.

Türkiye’den 16 yaşındaki Elif Bilgin eğitimine Özel Koç Lisesi’de devam ediyor. Elif Bilgin, 2 yıllık bir çalışma sonrasında günlük hayatta kullanılabilecek bir üretim yapmayı başardı.

Elif Bilgin: Maria Curie’den ilham aldım

Radyoaktivite çalışmaları ile Nobel ödülü kazanan kadın bilim insanı Marie Curie’nin kendisi için ilham kaynağı olduğunu söyleyen Bilgin, “O benim gibi hevesli genç kadın bilim insanları için en iyi rol model” dedi. Şu anda kullanılmakta olan petrol bazlı plastik yerine biyoplastik kullanılmasını sürdürülebilir çevre için de gerekli bulduğunu belirten Bilgin, gelecekte ABD’de tıp eğitimi almak istediğini dile getiriyor.

Türkiye’den elemelere kalan tek isim Elif Bilgin

13-18 yaş arası gençlerin bilim merakını somut çalışmalara çevirmek isteyenleri teşvik etmek isteyen Google, bu yıl 120’yi aşkın ülkeden binlerce başvuru aldı. 90 finalist arasına Türkiye’den tek girebilen isim, muz kabuklarından biyoplastik üretimi projesiyle 16 yasındaki Elif Bilgin olmuştu.

Çevre, sağlık veya kaynak sıkıntısı gibi sorunlara yönelik fark yaratacak bir projenin ödüllendirileceği bu başlık için 90 finalist projenin 15 tanesi aday gösterilmişti.

Google “Dünyayı Değiştirecek 90 Fikir” başlığıyla yaptığı açıklamada, “Büyük bilim insanlarının çoğunun içlerindeki bilim merakını erken yaşlarda geliştirdiği gerçeğinden hareketle, ocak ayında dünyanın dört bir yanındaki parlak beyinleri dünyayı değiştirecek fikirlerini bizlerle paylaşmaya davet ettik. Dünyanın en büyük online bilim fuarı olan Google Bilim Fuarı (Google Science Fair) kapsamında bu yıl 120’yi aşkın ülkeden, inanılmaz çeşitlilikte ve heyecan verici binlerce başvuruda bulunuldu. dedi.

Alaturka Online / Los Angeles

Elif Bilgin’ in kendi anlatımıyla Projesi

YORUM YOK

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?