Türk milletvekilleri Missisippi’de ayakta alkışlandı

Türkiye’den gelen resmi bir heyetin katılımıyla gerçekleşen Missisippi-Türkiye Dostluk Resepsiyonu Amerika-Türkiye ilişkilerini her alanda canlandıracak görüntülere sahne oldu.

Missisippi eyaletinin başkenti Jackson’da düzenlenen Missisippi-Türkiye Dostluk Resepsiyonu’na katılmak üzere şehre gelen Türk milletvekilleri Missisippi Eyalet Meclisi’nin ve Eyalet Senatosu’nun ayrı ayrı düzenlediği törende ayakta alkışlandı.

Missisippi-Türkiye Dostluk Resepsiyonu, Turkuaz Amerikalılar ve Avrasyalılar Federasyonu (TCAE) Missisippi Temsilciliği, Missisippi Eyalet Senatosu ve Eyalet Temsilciler Meclisi, Missisippi Raindrop Türkevi tarafından organize edildi. Resepsiyona Türkiye’den AK Partı İstanbul Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya ve AK Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman Kotan katıldı. Resepsiyon öncesi ve sonrası çok renkli görüntülere sahne oldu.

Eyalet Meclisi’nde Türk ekonomisinin gücüne takdir teskeresi

Türk milletvekilleri ve TCAE yetkilileri resepsiyon öncesi Eyalet Meclis Başkanı Bill McCoy ve Eyalet Senato Başkanı ve Vali yardımcısı Phill Bryant tarafından kabul edildi. Kabullerin ardından Türk heyeti eyalet senatosunda ve meclisinde ağırlandı. Ziyaret esnasında eyalet senatosu ve eyalet meclisi Türkiye’nin hem Missisippi hem de tüm dünya için örnek bir ülke olduğunu belirterek Türkiye ekonomisinin dünyadaki önemini ifade eden bir teskereyi oy birliği ile kabul etti.

Teskerenin onaylanması esnasında Eyalet Temsilciler Meclisi Başkanı Bill McCoy Türkiye’nin ticari, ekonomik ve kültürel açıdan bir fırsatlar ülkesi olduğunu ifade ederek, Türk milletvekillerini Missisippi’de görmekten mutluluk duyduklarını belirtti. Türk heyeti onuruna eyalet meclisi önünde bulunan Amerika ve Missisippi bayraklarının yanına bir günlük Türk bayrağını da asmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Türk heyeti adına AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu bir konuşma yaptı. Müezzinoğlu konuşmasında, Türkiye ile Missisippi eyaleti arasındaki ilişkilere çok önem verdiklerini, Türkiye’nin Amerika ile müttefik bir ülke olduğunu ve bu ilişkilerin ekonomik alanda daha çok ilerletilmesi gerektiğini ifade etti.

Missisippi eyaletinden Türkiye’ye gitmiş olan eyalet milletvekilleri Türk heyetine ayrı ilgi gösterdi. Türk heyeti, eyalet meclisinin çalışma sistemi ile ilgili bilgi aldı.

Eyalet Senato Başkanı ve Vali Yardımcısı Phill Bryant senatoda bir konuşma yaptı. Bryant yaptığı konuşmada Turkuaz Federasyonu’na ve Türkiye’ye övgüler yağdırdı. Konuşmasının ardından Senato Başkanı önce Türkiye’den gelen milletvekillerini tek tek sahneye çağırdı. Daha sonra Senatör John Horn, Senatör Hillmann Frazier ve Senato Başkanı Phill Bryant’ın imzası ile aynı gün eyalet senatosuna sunulan ve oy birliği ile kabul edilen ikinci bir teskere olan Türk-Missisippi Kardeşlik ve Misafirperverlik Dostluk Grubu Teskeresi’ni Türk heyeti adına AK Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman Kotan’a takdim etti.

Ağrı Milletvekili Kotan da bir konuşma yaptı. Fatma Kotan konuşmasında hayatının en anlamlı anlarından birini yaşadığını ifade ederek Türkiye’nin demokrasisiyle, iç dinamizmiyle, ekonomisiyle ayakta duran, yön verilen değil, yön veren bir ülke olduğunu belirtti. Kotan ayrıca alınan teskerenin ve kurulan dostluk grubunun da Türkiye-Missisippi arasındaki ilişkileri geliştirme adına çok faydalı olacağını belirtti.

Gün içinde Eyalet Adalet Bakanı, Eyalet Hazine Bakanı ve Eyalet Sigorta Bakanı ile temaslarda bulunuldu.

 Geleneksel ödüller sahiplerini buldu

Gecenin ödül töreni kısmında devlet hizmet ödülüne Adalet Bakanı Jim Hood ve liderlik ödülüne Eyalet Dışişleri Bakanı Delbert Hosemann layık görülürken halka hizmet ödülünü ise Senatör John Horn ve temsilciler meclisi milletvekili Hanry Zuber paylaştı.

SÜLEYMAN ÇIFÇI, MISSISIPPI / ZAMAN

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?