Türk mutfağı New York’ta görücüye çıktı

Türk mutfağına özgü lezzetler New York’ta görücüye çıktı.

new york turk yemekleri tanitim
TC New York Başkonsolosu Mustafa Levent Bilgen ve Ticaret Ateşeleri de fuarı ziyaret etti.

Türk Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası (TACCİ) tarafından düzenlenen ‘Süslü Yemek Show’unda Türk mutfağına ait ürünler tanıtıldı.

New York Javits Center’da düzenlenen dünyanın en büyük gıda fuarlarından Summer Fancy Food&Confectionery Show etkinlikleri çerçevesinde, Rogue Space Chelsea’da düzenlenen programda Türk restorantları lezzetlerini sundu.

Amerikalılara Türk zeytininin ne kadar kaliteli olduğunu anlatmak istediklerini belirten TACCİ Başkanı Celal SeçilmişMalesef zeytin ve zeytin yağı dediğimiz zaman, Türkiye akla gelmiyor. Biz de Türkiye zeytininin İtalya ve İspanya’dan geri kalmadığını anlatmak istiyoruz.”dedi. Türkiye’den gelen gıda ihracaatcılarının yeni iş alanları bulması için ellerinden geleni yaptıklarını da ifade eden Seçilmiş, önümüzdeki yıllarda  Osmanlı -Türk mutfağını tanıtmayı hedeflediklerini belirtti. Seçilmiş, Türk mutfağını, kebap dışındaki yönleriyle de anlatmak istediklerini bu çerçevede Antep, Anadolu ve Ege mutfağını tanıtacaklarını söyledi.

turk mutfagi yemekler gorucuye cikti

Gıda fuarına ilk defa katılan kuru gıda şirketlerinden NSP Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Güneşoğlu, fırın kurutma olarak yaptıkları meyve ve sebzeleri  Amerika’da alıcıya ulaştırmak istediklerini söyledi. Güneşoğlu, Amerikalı yatırımcılarla iş bağlantısı kurmayı amaçladıklarını ifade etti.

Gecede, Türk mutfağına ait, dolma, lahmacun, baklava, zeytin, zeytin yağı, patlıcan ezmesi gibi lezzetler katılımcılara ikram edildi. (Cihan)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?