Türk restoranında kadın açılımı

Gazze Şeridi’nde Hamas iktidarı döneminde ilk defa bir restoranda kadın bir garson çalışmaya başladı. Restoran, Türklere ait.

İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberine göre, “Gazze’nin katı cinsiyet bariyerlerinde Filistinli bir kadın garson gedik açtı.”

24 yaşındaki Ranad el Guz, Hamas’ın Gazze Şeridi’nde 2007 haziranında iktidara gelmesinden bu yana garson olarak çalışan ilk kadın oldu.

Gazze şehrinde, deniz kıyısında bulunan A-Salam (Esselam) adlı lokantanın bir Türk restoran zincirine ait olduğu bildirildi.

Hamas, iktidara gelişinin ardından hazırladığı bir dizi yasayla kadınların istihdam edilmesine yönelik çeşitli kısıtlamalar getirmişti. Kadınların bisiklet kullanmasını ve kuaföre gitmesini yasaklayan kanunların yanısıra, çalışmaları önünde engel teşkil eden “aile gelenekleri” de var.

Alman hükümeti bir süre önce Gazzeli kadınların garson olarak eğitilmesini öngören “özel bir proje” hazırladı. Hamas en azından şimdilik bu projeye itiraz etmiyor.

Üç yıl önce sadece kadınların bulunduğu davetlerde garsonluğa başlayan Ranad el Guz, Türk restoranında erkek müşterilere de servis yaparak bir ilke imza attı. “Babam hastalanınca aileme destek olmak için bu işe girdim. Gece eve geç dönersem ailem bazen rahatsız oluyor. Ama kadınların Gazze’de iş bulması kolay değil” dedi.

El Guz artık garsonluk yapan tek Gazzeli kadın değil. El Deyra Otel’de çalışan 20 yaşındaki Esmahan Nasır, bazı müşterilerin bu durumu protesto ettiğini söylüyor. Hatta bir kadın müşteri, kahvesini kadın bir garsonun servis ettiğini görünce oteli terketmiş.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?